Заступник голови Європейської комісії Марош Шефчович, відповідальний за питання енергетики, заявив, що Євросоюз все ще надмірно залежить від російських енергоносіїв і недостатньо активно будує енергетичний союз.
Єврокомісар підкреслив, що ряд європейських компаній у вересні домовилися з "Газпромом" про розширення газопроводу "Північний потік", що суперечить прагненню Євросоюзу знизити залежність від російського газу.
"У 2016 році геополітичні проблеми не зникнуть. Ми повинні продовжити активні дії щодо диверсифікації джерел енергії", - сказав Шефчович.
За його словами, ЄС потребує не менш, ніж в трьох різних постачальників палива, у той час як Росія, яка постачає в Євросоюз близько третини всього обсягу енергоносіїв, є для деяких європейських країн фактично єдиним постачальником.
"Різноманітність поставок для всіх наших союзників, всіх наших торгових партнерів вкрай важливо. Цьому сприяють поставки скрапленого газу, газ з Азербайджану, підвищення поставок трубопровідного газу з Північної Африки", - зазначив Марош Шефчович.
На початку вересня "Газпром" і європейські енергоконцерни домовилися про будівництво "Північного потоку 2". Нові нитки газопроводу повинні будуть транспортувати 55 млрд кубометрів газу з Росії до Німеччини і далі в ЄС по дну Балтики.
Серед акціонерів "Північного потоку-2", крім російського "Газпрому", також німецька BASF, італійська E. ON, французька ENGIE, австрійська OMV і британсько-голландська Royal Dutch Shell.
Раніше глава "Газпрому" Олексій Міллер заявив, що запланований термін введення "Північного потоку-2" в 2019 році залишається незмінним. "Технічна концепція даного проекту буде та ж сама що "Північний потік-1". Ми просто візьмемо наявний проект і його реалізуємо. Фактично з'явиться газопровід-брат "Північного потоку-1", - сказав він.
Зазначимо, що ряд країн-членів ЄС виступають проти будівництва "Північного потоку-2".
Відзначимо, "Газпром" давно заявляє, що збирається "звести до нуля" роль України як транзитера російського газу. Тим часом, офіційною позицією ЄС залишається пріоритет зниження енергетичної залежності від РФ, що і стало однією з причин відмови від "Південного потоку", а також критики "Турецького потоку".
Не так давно Євросоюз вирішив спрямувати зусилля на підтримку альтернативних "Турецькому потоку" газопроводів. Брюссель затвердив постанову про "енергетичну дипломатію", згідно з яким ЄС приступає до створення умов для переформатування енергетичних відносин з РФ. Зокрема, Брюссель вирішив зосередити зусилля на просуванні Південного газового коридору.