ЄС має унікальний шанс використати залежність Росії від свого ринку для тиску, - експерти

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
ЄС має унікальний шанс використати залежність Росії від свого ринку для тиску, - експерти
Енергетичний експорт - основа зовнішньої торгівлі Росії й одночасно її вразливе місце, тому що орієнтований переважно на ринок ЄС, звідки вона отримує левову частку валютних надходжень.

Трильйони нафто- і газодоларів, які щедро платили Росії європейці, роблять тепер антиєвропейську справу. Тепер "усім світом" необхідно не тільки стримати Путіна, але й знищити імперію зла, яку він створює в євразійському форматі.

Про це у своїй статті для ZN.UA пишуть президент Центру "Стратегія XXI", директор енергетичних програм Центру "НОМОС" Михайло Гончар і виконавчий директор Центру "Стратегія XXI" Андрій Чубик, коментуючи агресивну зовнішню політику РФ.

"Енергетичний експорт - основа зовнішньої торгівлі Росії і водночас її вразливе місце, бо орієнтований переважно на ринок ЄС, звідки вона отримує левову частку валютних надходжень. За даними російської Федеральної митної служби у 2012 р., експорт енергетичних продуктів приніс Росії 69,8% загальних доходів російського експорту в цілому - 366 млрд дол. від загальної суми в 524,7 млрд. Експорт нафти приніс 180 млрд дол., нафтопродуктів - 100 млрд, газу - 63 млрд, вугілля - 13 млрд, електроенергії - 1 млрд дол. Тому ЄС має унікальний шанс використати зрослу залежність Росії від європейського ринку як елемент тиску", - зазначають автори статті.

"ЄС має прийняти рішення про скорочення імпорту російського газу, нафти, нафтопродуктів і вугілля. Настав час обернути "енергоресурсну зброю" Росії проти неї самої. Понад 70% російського газового експорту та 87% нафтового замкнено на ЄС. З огляду на це Євросоюз міг би вдатися до дворівневого реагування. Спочатку, враховуючи, що ЄС має 90-денні запаси нафти та щонайменше 40-денні запаси газу в ПСГ, можна провести безпрецедентні навчання з перевірки енергетичної безпеки, суть яких - місяць без російської нафти та газу. Адже ЄС спокійно обходився без іранської нафти", - пишуть експерти.

"Російський експорт газу, нафти та значною мірою нафтопродуктів орієнтований переважно на трубопровідні потужності й термінали, що спрямовані на ЄС. Їх не вдасться розвернути на Азію впродовж кількох років, потрібно будувати нові магістралі, на що знадобляться гроші й час - років 10–15 мінімум", - зазначають Михайло Гончар і Андрій Чубик.

Експерти підкреслюють, що США і ЄС повинні докласти зусиль для прискорення прийняття необхідних рішень щодо реалізації проектів експорту LNG з США в ЄС. Було б символічним, щоб перший американський газ в Європу надійшов до Польщі на термінал в Свіноуйсьце.

Окрім того, ЄС зобов'язаний поставити перед Росією категоричну вимогу забезпечити вільний транзит газу з Туркменістану до Європи згідно з нормами СОТ.

"СРСР колапсував через 12 років після неадекватного рішення про вторгнення в Афганістан. Росія - не СРСР, зараз XXI століття, а не 80-ті роки ХХ. В епоху глобалізації багато процесів стрімко прискорюються. Шлях до відкриття "енергоресурсного фронту" проти агресора може тривати не шість років, як у випадку з першими поставками "Стінге-рів" афганським моджахедам у 1986 р., а скоротитися до кількох місяців. Тому Росія може колапсувати не через 12 років, а лише за три - у 2017-му. Але цей час потрібно максимально наблизити", - резюмують експерти.

Подробиці читайте у "Дзеркалі тижня. Україна" у статті Михайла Гончара та Андрія Чубика "Кінець Pax Putiniana. 2017". !zn

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі