Виконавчий директор НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко привітав Олену Зеркаль із тим, що їй довірили представляти інтереси компанії в міжнародних судах. При цьому він висловив ряд побоювань у зв'язку з цим, а також вкотре розкритикував голову правління "Нафтогазу" Андрія Коболєва.
"Я вітаю свою колегу з цією новою роллю і щиро бажаю їй успіхів. Лана свого часу значно допомогла нашій команді. Коли вона від уряду Гройсмана представляла Україну на тристоронніх (Україна-РФ-ЄС) технічних консультаціях, вона допомагала не дати обдурити Україну і / або зробити Україну винною в припиненні транзиту. Вона також допомагала із санкціями США і імплементацією європейського законодавства в Україні. За це їй спасибі", - написав Вітренко на своїй сторінці в Facebook увечері в четвер, 14 травня.
Проте він також не забув відзначити, що Зеркаль не брала участі в реальних переговорах із "Газпромом" щодо транзиту газу до ЄС. І тому виникають питання щодо "релевантності досвіду" дипломата. Вітренко також нагадав, що позови до російської компанії спрямовані на зміну комерційних відносин з нею.
"Відповідний економічний аналіз того, що ми робимо, - це, без удаваної скромності, "вища математика", тут недостатньо навіть простої формальної економічної освіти, особливо пострадянської... При цьому юридичною стороною займалася юридична команда... Лана ж передусім юрист, і тому виникають відповідні питання дублювання функцій", - відзначив топ-менеджер.
Вітренко знову жорстко розкритикував Коболєва, поклавши на нього відповідальність за "провали в трансформації" "Нафтогазу".
"Я маю звернути увагу на низку моментів, щоб імідж Лани не був використаний для "прикриття" - мовляв, не переживайте, є гідна заміна Вітренку (хоча йдеться лише про частину того, за що я відповідаю)... Провали Коболєва в трансформації були суттєвим негативним фактором для нашої команди в протистоянні з "Газпромом". Ми все одно перемогли, але це було складно. Тому "не переживати" точно не варто", - підкреслив виконавчий директор.
За його словами, успішність відстоювання інтересів ""Нафогаза" повинні найближчим часом продемонструвати "лакмусовими тести": арбітражні слухання в Гаазі щодо активів у Криму, а також підняття НАК питань щодо перенесення точок передачі газу для європейських споживачів, розблокування експорту газу незалежними компаніями в РФ, транзиту газу з Середньої Азії і відшкодування збитків від операцій з боргом "Росукренерго".
"Усі ці ініціативи було розроблені нашою командою і формально представлені. Тепер справа за реалізацією. Нагадаю, економічний ефект від них становить 17,3 млрд доларів. І це на додаток до суми арбітражу за активами в Криму", - резюмував Вітренко.
Нагадаємо, 13 травня Вітренко повідомив про отриману їм попередження про скорочення його посади та звільнення через два місяці.
У рамках трансформації організаційної структури "Нафтогазу", радник голови правління НАК Олена Зеркаль очолила організацію роботи та супроводження міжнародних арбітражів і іноземних судових і виконавчих проваджень у судових спорах із "Газпромом", а також за позовами до РФ.