Міністр фінансів України Наталія Яресько прогнозує складнощі при адмініструванні податку на додану вартість для підприємств аграрного сектора і допускає перегляд його законодавчих норм за підсумками першого кварталу 2016 року. Про це вона сказала журналістам у вівторок, 26 січня.
"Ми подивимося за підсумками першого кварталу, як функціонує цей спецрежим для аграріїв, тому що дійсно буде дуже складно адмініструвати", - заявила міністр.
Яресько уточнила, що такий перегляд спецрежиму не є вимогою Міжнародного валютного фонду.
Коментуючи питання заборгованості по переплаті податку на прибуток, яка, за даними Державної фіскальної служби, становить близько 24,5 млрд гривень, міністр повідомила, що поки питання залишається неврегульованим.
"На жаль, у бюджеті ми не знайшли (коштів для вирішення цього питання - ред.). Будемо і далі шукати можливості віддавати або відшкодовувати або збалансувати цю суму якомога швидше. Але поки що не маємо ресурсу", - пояснила Яресько, підкресливши, що поставлене завдання уникати накопичення нової подібної заборгованості.
Як повідомлялося, влада України в рамках співпраці з МВФ зобов'язалися з 2016 року перевести сільгосппідприємства, які залишали собі з 1999 року 100% ПДВ, на загальний режим оподаткування цим податком. Однак після протестів аграріїв Верховна Рада в кінці 2015 року ухвалила компромісне рішення про пільговий режим переходу в 2016 році.
Згідно з ухваленими поправками до Податкового кодексу, в 2016 році для операцій з зерновими і технічними культурами 85% ПДВ буде сплачуватися до бюджету, 15% спрямовуватися на власні спецрахунки; для операцій з продукцією тваринництва (велика рогата худоба і молоко): 20% - сплата в бюджет, 80% - на власні спецрахунки; для операцій з іншою сільгосппродукцією: 50% - сплата в бюджет, а 50% - на власні спецрахунки.
Для реалізації відповідної норми для аграріїв було ініційовано відкриття трьох додаткових рахунків у системі електронного адміністрування ПДВ, які вже діють.
Для цього доопрацьовано програмне забезпечення електронного адміністрування ПДВ-рахунків для виробників сільгосппродукції.
Зазначимо, що податковий режим в Україні залишається непрозорим: перед законом усі рівні, але деякі "рівніші". Про преференційний підход у національній податковій системі пише економічний оглядач Юлія Самаєва у своїй статті для ZN.UA "Одягаючи хомут з хвоста".
За її словами, замість створення єдиного публічного реєстру претендентів на відшкодування ПДВ та відшкодування, власне, в порядку черговості депутати в особі Віталія Хомутинника у фінансовій конституції України на 2016 рік запропонували створити два реєстри - для великих експортерів і всіх інших.
"У перший реєстр увійдуть претенденти на автоматичне відшкодування (з часткою експорту не менше 40%), до другої - всі інші, які своїх грошей не побачать. Є все-таки непорушні речі в цьому світі, наприклад, вплив Хомутинника на податкову політику України", - зазначає Самаєва у своїй статті.
24 грудня Верховна Рада прийняла законопроект №3688 з впровадження двох реєстрів на відшкодування ПДВ. У перший потраплять підприємства, у яких обсяги експорту перевищують 40%. Для них частково залишаються критерії, дотримання яких дасть можливість отримання ПДВ в оперативному режимі. Виключається тільки критерій податкового боргу. У другий реєстр увійдуть всі інші підприємства, які мають невелику частку експорту, або мають право на відшкодування через вхідний податковий кредит, наприклад, імпортний.
Така система повернення ПДВ запрацює з 1 лютого 2016 року.
Зазначимо, що держава не відшкодовує зазначений вид податку. У ДФС заявили, що борг України перед підприємствами з відшкодування ПДВ склав 20 мільярдів гривень. Ця сума, за словами керівника ДФС, накопичувалася протягом декількох років.
Юлія Самаєва у своєму матеріалі для ZN.ua "Боргове незобов'язання" зазначає, що в 2015 році обсяги відшкодування ПДВ в Україні скорочуються.
"Складнощі з відшкодуванням - одна з причин, за якими бізнес шукає різні схеми, які дозволяють хоча б частково ухилитися від сплати цього податку. У підсумку фіскали нарікають на бізнес, звинувачуючи його в схемах і несплаті, а бізнес вказує на податкову, яка відшкодовує ПДВ "мазунчиків", залишаючи за бортом всіх інших. Ціна питання, за словами експертів та підприємців, у середньому 25% від суми відшкодування. Однією з обов'язкових умов є наявність переплати податку на прибуток, а додатковим важелем тиску на тих, хто все-таки хоче по-чесному, - державні облігації, які можна отримати замість живих грошей. У минулому році їх видали майже на 7 мільярдів", − зазначає автор.