Україна в грудні 2014 року скоротила частку російського газу в газовому балансі країни до 33% і здатна зменшувати її далі, що може призвести до повної відмови від його імпорту, якщо Росія продовжить нинішню політику газового шантажу, заявив український прем'єр-міністр Арсеній Яценюк.
"Якщо (в Росії - ред.) будуть вести себе так, як ведуть, вони остаточно втратить український ринок. Тому звертаємося до росіян бути дуже виваженими в будь-яких заявах, так як ситуація на світовому ринку енергоресурсів кардинально змінилася", - сказав він, відкриваючи засідання Кабінету міністрів у Києві в середу.
Яценюк також підкреслив, що Україна не просить знижку, а пропонує керуватися в газових відносинах ринком.
Коментуючи питання щодо вимоги "Газпрому" виплати $ 2,44 млрд газового боргу з боку України, прем'єр нагадав, що цей спір вирішується в Стокгольмському арбітражі, де Нафтогаз вимагає стягнення 6 млрд доларів з Газпрому за переплату.
В рамках реалізації досягнутих 30 жовтня в Брюсселі тристоронніх домовленостей РФ,НАК "Нафтогаз України" перерахував "Газпрому" $ 3,1 млрд: першу частину в $ 1,45 млрд - в листопаді, ще $ 1,65 млрд - другим траншем в кінці січня.
У той же час Україна і РФ зараховують цю суму по-різному.
Так, на думку "Нафтогазу", виплату 3,1 млрд дол. "є повною оплатою неоплачених рахунків (розрахунок базується на ціні, що дорівнює 268,5 дол. за тисячу кубометрів)". "Газпром" заявляє як продавець, що ця ж сума "є частковим погашенням заборгованості покупця" за той же обсяг газу.
В цілому "Газпром" оцінював газовий борг України в $ 5,3 млрд за 11,5 млрд куб. м. Виплати всієї цієї суми Росія домагається в Стокгольмському арбітражі. Враховуючи, що за логікою Росії, Україна вже заплатила 3,1 млрд доларів, "Газпром" продовжує наполягати на виплаті залишилися 2,44 млрд доларів.
Як писало ZN.UA, такий різний підхід в підписаних "брюссельських домовленостях" дає підставу для нового конфлікту в подальших переговорах між Україною і РФ.
У вересні Яценюк заявляв, що вірить у звільнення України від газової залежності від РФ через 5 років. На його тлі президент України виглядає справжнім оптимістом, прогнозуючи відмову від російського газу вже через два роки.