WSJ:  Підвищення облікової ставки не врятує рубль від знецінення

Поділитися
WSJ:  Підвищення облікової ставки не врятує рубль від знецінення © Aндрій Товстиженко, ZN.UA
Цінність валюти більше залежить від торговельних потоків, ніж від фінансових, тому підвищення облікової ставки не допоможе Москві.

Валютна криза в Росії може розвиватися не за класичним шаблоном для ринків, що розвиваються. Замість різкого знецінення, спричиненого болючим підвищенням процентних ставок, швидше за все, відбудеться повільне, але невблаганне падіння.

У вівторок Банк Росії підвищив вартість запозичень з 8,5% до 12%, намагаючись зупинити падіння рубля. Днем раніше 1 долар на короткий час коштував 102 рублі, що змусило керівників російського Центробанку скликати екстрену нараду. У вівторок обмінний курс знову впав після того, як очікування підвищення процентної ставки викликало лише короткочасне відновлення.

«Рушійною силою цих змін стало скорочення позитивного сальдо торгового балансу Росії. У червні експорт, виміряний в доларах США, впав на 38% порівняно з попереднім роком. Частково це сталося з вини глобального падіння цін на сировинні товари. Водночас імпорт зріс на 18%, оскільки відновлення російської економіки і м'яка фіскальна політика призвели до збільшення внутрішніх витрат. У липні інфляція підскочила до 4,3%», - пояснює Wall Street Journal.

Видання зауважує, що, однак, цього разу рубль не впав так низько, як після початку вторгнення в Україну минулого року, незважаючи на безпрецедентні масштаби економічної війни, яка почалася проти Росії з того часу.

«Це повертає стару дискусію: чи справді санкції проти Росії працюють? Схоже, що відповідь: так, але не зовсім так, як планувалося», - пише американське видання.

Відрив Росії від міжнародної валютної системи і ембарго на резерви її Центрального банку були ризикованими кроками, що мали на меті порушити функціонування банків і призвести до економічного колапсу. Цього не сталося. Тим часом, залежність західних країн від російського газу не дозволила їм запровадити повну заборону на експорт, що дозволило Москві продовжувати отримувати прибутки і збільшувати військові витрати. Торгівля змістилася в Азію, обмеження цін на нафту значною мірою вдалося обійти, а російські банки продовжували накопичувати золотовалютні резерви.

У результаті рубль втратив доступ до більшості іноземних фінансових потоків, але не до торговельних потоків, які завжди були його головною опорою. Контроль за рухом капіталу також допоміг валюті, не дозволяючи людям забирати заощадження з російських банків.

Однак ця ситуація також означає, що інвестори припинили купувати російські фінансові активи, навіть якщо вони пропонують вищу дохідність. Різке підвищення процентних ставок при перших ознаках проблем може бути фірмовою стратегією голови Центробанку Ельвіри Набіулліної. Цю стратегію нещодавно скопіювали багато країн, що розвиваються. Але цього разу вона може дати лише приглушений результат.

«Забігаючи наперед, можна сказати, що рубль, швидше за все, відображатиме прогресуюче погіршення виробничого потенціалу Росії. Обмеження на імпорт іноземних технологій були тими санкціями, які дійсно мали значення. Вони, а також рішення багатьох західних фірм залишити країну, можуть призвести до збідніння російської економіки, яке не можна відобразити у показниках ВВП», - йдеться в статті.

У той час як закупівлі Росією середньо- і високотехнологічної продукції з ЄС різко впали, дослідники виявили, що її імпорт з країн, які не запровадили санкції, суттєво не зріс, за винятком, можливо, напівпровідників з Азії.

Багато російських галузей промисловості, включаючи фармацевтику, машинобудування й IT, були зруйновані. За відсутності імпорту нових іноземних транспортних засобів споживачі підняли ціни на вживані автомобілі до небес, а авіакомпанії почали розбирати літаки на запчастини, щоб зберегти в небі свої парки Boeing і Airbus. Виробництво альтернатив, таких як автомобілі Lada і літаки Sukhoi Superjet 100, впало через їхню залежність від іноземних компонентів. Зросла кількість авіакатастроф. Багато що з цього погіршиться, оскільки вживані західні товари старіють, про що свідчить досвід Ірану.

Так, деякі прогалини заповнюються контрабандою і перепродажем товарів через треті країни. Російських альтернатив західним технологіям з часом стане більше, особливо з допомогою Китаю. Крім того, рубль може відновитися, якщо ціни на нафту продовжать зростати, або якщо монетарна і фіскальна політика стане достатньо жорсткою, щоб суттєво знизити імпорт.

«Але це заганяє Росію в стару пастку, яка впливає на економіки країн, що розвиваються. Щоразу, коли економічне зростання відновлюється, імпорт зростає більше, ніж експорт, і валюта страждає. Сьогоднішня ситуація свідчить про те, що ця проблема дошкулятиме  Владіміру Путіну більше, ніж будь-коли», - пише Wall Street Journal.

Вартість рубля вже давно використовується росіянами як швидкий індикатор здоров'я країни. Довге правління Путіна можна частково пояснити тим, що йому вдалося уникнути валютних криз, які були поширені за часів його попередника Бориса Єльцина, зокрема, у 1992 та 1998 роках.

Можливо, повільніше знецінення рубля не стане тим вибухом, на який сподівалися опоненти Путіна після його вторгнення в Україну. Але і повільний економічний спад теж може бути досить болючим.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі