Державні чиновники із дивним завзяттям та оперативністю сприяють стягненню з НАЕК "Енергоатом" сумнівної заборгованості на користь "фірми-привида". Про це йдеться у журналістському розслідуванні антикорупційної програми Дениса Бігуса "Наші гроші", яке вийшло на телеканалі ZIK 12 квітня.
"Наші гроші" з'ясували, що кошти з рахунків "Енергоатома" примусово списуються на ЗАТ СП "Укрелектроват", решту розрахунків підприємство здійснювати не може. "Причина у діях виконавчої служби Мінюсту, яка арештувала майно та рахунки "Енергоатома", аби примусово погасити борг найбільшого енергопідприємства України перед маловідомою фірмою – Укрелектроват. Причому рішеннями численних судів, на які Енергоатом навіть не запрошували, борг атомної компанії зріс з 2,5 млн грн станом на 2001 рік до 127,3 млн грн у 2016 році. Прем'єр-міністр Арсеній Яценюк чотири рази доручав персонально міністру юстиції України Павлу Петренко захистити інтерес держави в справі про стягнення з держкомпанії сумнівної заборгованості", - констатують журналісти.
На запитання журналістки "Наших грошей" стосовно того, як виконується розпорядження А.Яценюка щодо захисту інтересів "Енергоатома", міністр юстиції Павло Петренко відповів, що в Міністерстві юстиції є окремий департамент виконавчої служби, в якому знаходяться мільйони виконавчих проваджень і він не пам'ятає деталей кожного провадження.
У Дніпропетровську журналісти програми з'ясували, що компанія "Укрелектроват" зараз прописана у звичайній квартирі, мешканцем якої є Микола Миколайович Фролов. "Повний тезка Миколи Миколайовича Фролова, у часи коли Укрелектроват перемагав у судах за позовами до Енергоатома, працював помічником народного депутата України Олега Царьова, який тоді очолював обласну організацію "Партії регіонів", а в парламенті входив до групи регіоналів, які орієнтувалися на братів Клюєвих. Деякі співробітники "Укрелектровату" паралельно працювали на Дніпропетровській паперовій фабриці, яка належала Царьову", - з'ясували журналісти.
На думку авторів сюжету, відповідь на всі запитання, поставлені у програмі, могло б дати службове розслідування, ініційоване міністром юстиції, але Петренко не пригадує доручень прем'єр-міністра його відомству та вважає, що ситуація, яка склалась навколо "Енергоатома", не є особливою.
У той же час, як стало відомо ZN.UA, вчора Апеляційний суд м. Києва вдруге переніс розгляд заяви НАЕК "Енергоатом" про перегляд за нововиявленими обставинами ухвали Апеляційного суду м.Києва від 10 березня 2016 року про скасування ухвали Шевченківського районного суду м. Києва від 9 лютого 2016 року. Цим рішенням, як пояснюють юристи "Енергоатома", ще на місяць відтерміновується можливість розблокувати рахунки. Зазначеною ухвалою Шевченківського райсуду було зупинено виконавче провадження щодо виконання рішення Господарського суду м. Києва від 4 серпня 2011 року про стягнення з Енергоатома на користь "Укрелектроват" сумнівної заборгованості у розмірі 127,3 млн грн.
Суд виніс таке рішення, незважаючи на вимогу представників "Енергоатома" прискорити розгляд справи, адже подальше блокування рахунків компанії призведе до вкрай негативних наслідків для усієї економіки України. Зокрема, до нарахування значних штрафних санкцій з боку зарубіжних постачальників "Енергоатома". Крім того арешт рахунків "Енергоатома" позбавив компанію можливості обслуговувати кредити ЄБРР та "Євратома" на загальну суму 600 млн євро на підвищення безпеки та модернізацію українських АЕС.