Верховна Рада схвалила в другому читанні і в цілому законпроект № 2250 "Про ринок природного газу"
"За" проголосували 290 депутатів. 5 березня закон був прийнятий у першому читанні.
Згідно з пояснювальною запискою, основною метою законопроекту є створення ефективного конкурентного середовища на ринку природного газу (в Україні - ред.) з урахуванням основних вимог законодавства ЄС".
Проект закону передбачає:
- правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку природного газу;
- створення нормативної бази діяльності на ринку природного газу;
забезпечення недискримінаційного доступу до ринку природного газу його суб'єктів і всіх споживачів;
- створення в Україні, "заснованого на принципах вільної конкуренції з належним рівнем захисту споживачів", надійності енергопостачання та здатного до інтеграції з ринками природного газу сторін Енергетичного Співтовариства, у тому числі шляхом створення регіональних ринків природного газу.
Під час обговорення поправок до законопроекту особливу увагу привернула поправка №213, яка передбачала доповнити текст закону наступним абзацом: "Газорозподільні системи, власником яких є держава, не можуть знаходитись у користуванні оператора газорозподільної системи на праві господарського відання, крім випадків належності такого оператора до суб'єктів господарювання державного сектора економіки". За її включення в закон проголосували 277 депутатів.
Таким чином, під час прийняття закону були враховані поправки, які звільняють з "рабства" газорозподільні мережі. Державі залишилося визначити, що з ними робити далі.
Із закону випливає, що всі дії суб'єктів ринку газу будуть підпорядковані законодавчо затвердженим кодексів:
- про оператора ринку газотранспортної системи (ГТС), в даний момент - це "Укртрансгаз"
- про оператора підземних сховищ газу (ПСГ). Згідно з прийнятим в серпні 2014 року закону, ГТС України повинна бути розподілена на оператора ГТС і оператора ПСГ.
- про оператора газорозподільних систем (облгази), 80% з яких на сьогоднішній день фактично контролюється Дмитром Фірташем. Державі в особі Міненерго, НКРЭКУ, Фонду держмайна ще належить визначити механізм передачі контролю державних газорозподільних мереж низького тиску, якими зараз користуються облгази, іншим операторам, або узаконити їхні права.
Голова правління НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв раніше в інтерв'ю DT.UA заявляв, що прийняття нового закону "Про ринок природного газу" буде мати позитивні наслідки, зокрема призведе до посилення конкуренції та зниження цін на газ для кінцевого споживача.
зокрема закон передбачає розділення "Нафтогазу" - функція магістрального транспорту газу і його зберігання буде відокремлена. Ззгідно із законом, ГТС України, вся транспортна інфраструктура та підземні сховища газу, зараз обслуговуються ПАТ "Укртрансгаз", корпоративними правами якого управляє НАК, повинна бути розділена на два самостійних підприємства: ПАТ "Магістральні газопроводи України" (МДУ) та ПАТ "Підземні газові сховища України" (ПГХУ); 51% акцій кожного з цих підприємств має залишатися в держвласності.
Нові правила передбачають, що оператор ГТС і підземних сховищ газу, але й оператори розподільних мереж повинні суворо дотримуватися Кодексу газорозподільної системи - розробляється звід чітких і жорстких правил, що несе загрозу гегемонії облгазів на місцях.
Роль НКРЭКУ як національного регулятора окреслена особливо. Він буде не тільки встановлювати ціни і тарифи на газ, послуги з його транспортування та зберігання, доставки споживачам, але і отримає більші права в частині контролю за виконанням умов прозорості і рівноконкурентності всіх учасників ринку газу країни. Регулятор, зокрема буде приймати рішення про санкції, в тому числі про серйозні штрафи до порушників нового газового порядку.