Виплати ВПО: що треба знати переселенцям з дітьми

Поділитися
Виплати ВПО: що треба знати переселенцям з дітьми © ДСНС України
Пояснення дали юристи.

Українці, які отримали статус внутрішньо переміщених осіб, можуть звернутися за отримання допомоги на проживання. У березні були внесені зміни до Порядку надання допомоги на проживання ВПО.

Так, у першу чергу, на продовження виплат ще на шість місяців можуть розраховувати пенсіонери за віком, особи з інвалідністю, вагітні жінки з 30 тижня, а також сімʼї з дітьми до 18 років. Фахівці «Юридичного порадника для ВПО» розповіли, на що слід обов’язково звернути увагу родинам, що мають дітей.

Вони нагадали, що виховувати у родині дитину віком до 18 років недостатньо. Слід враховувати й інші законодавчі вимоги. Зокрема, двоє батьків повинні бути зайнятими: працювати за трудовим договором чи контрактом, вести підприємницьку діяльність як ФОП, бути зареєстрованим у Центрі зайнятості як безробітний чи такий, що шукає роботу тощо.

Є лише кілька винятків, коли один із батьків може бути незайнятим і перебувати вдома з дитиною і це не вплине на право продовження виплат.

Відповідно до п. 13-2 Порядку, право на продовження допомоги має сім’я, у складі якої є непрацююча особа, яка:

  • доглядає за дитиною з інвалідністю віком до 18 р. або дитиною, якій не встановлено інвалідність, проте яка має тяжкі захворювання;
  • виховує дитину до 18 р. або в сім'ї виховується троє і більше дітей віком до 18 р. (всі діти проживають в сім'ї і не виховуються в інтернатних закладах) та сім'я фактично проживає на території бойових (можливих бойових) дій;
  • виховує дитину до 18 р. або в сім'ї виховується троє і більше дітей віком до 18 р. та сім'я проживає у більш спокійних регіонах, але у закладах освіти цієї громади відсутні місця або навчання проводиться онлайн (повністю або частково).

До змін від 22 березня: один із батьків повинен був мати поважну підставу не працювати і виховувати дитину або дітей, а саме: у громаді (населеному пункті) фактичного проживання сімʼї ВПО у закладах освіти не було місць або було запроваджено онлайн або змішане навчання. Якщо дитина продовжувалася навчалася онлайн за місцем “прописки”, то двоє батьків мали сприяти своїй зайнятості.

Тепер до 1 вересня 2024 дпомога може бути продовжена незалежно від місця знаходження закладу освіти, у якому навчання проводиться в режимі онлайн, дистанційно (повністю або частково).

Відповідно, як приклад, якщо сім’я перемістилася до Івано-Франківська і дитина продовжує навчатися онлайн у школі на Харківщині, один з батьків може не працювати і доглядати за дитиною за таких обставин до 1 вересня. З 1 вересня, тобто у новому навчальному році, діятиме загальне правило: один з батьків має право на продовження виплат навіть, якщо не працює, за умови, що виховує дитину і дитина навчається дистанційно за місцем обліку як ВПО.

Право на виплати не є безумовним, воно залежить ще від низки критеріїв, про які ми неодноразово розповідали: переміщення (повторне переміщення) мало відбутися з 1 січня 2022 р., сімʼя має відповідати “майновим критеріям” (не придбавати авто, житло, валюту тощо), дохід у розрахунку на 1 члена сімʼї має бути не більший, ніж 9444 грн на місяць тощо.

Нагадаємо, чи будуть отримувати допомогу пенсіонери ВПО.  Зміни до Порядку надання допомоги на проживання ВПО, які набрали чинності з 1 березня, визначили категорії осіб, які можуть претендувати на продовження виплат ще на один шестимісячний період.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі