Війна проти України та санкції завдають шкоди російській економіці — оцінка Мінфіну США

Поділитися
ВВП РФ був би на понад 5% вищим, якби Москва не розпочала вторгнення.

Війна РФ проти України завдає шкоди російській економіці, підвищуючи внутрішні споживчі ціни і змушуючи Москву витрачати третину свого бюджету на оборону, заявляє Міністерство фінансів США. Про це пише FT.

Головний економіст Мінфіну США з питань санкцій Рейчел Лінгаас заявила, що поєднання війни, санкцій і політична програма Москви створили значне навантаження на російську економіку.

Вторгнення та тимчасова окупація деяких територій України сприяють швидкому зростанню витрат, знеціненню рубля, підвищенню інфляції і стисненню ринку праці, що відображає втрату робочої сили в економіці РФ, пояснила Лінгаас.

За її словами, економіка Росії була на понад 5% більшою, якби Путін не розпочав війну. Наразі РФ відстає від інших експортерів енергоресурсів, зокрема, від США.

За даними Міністерства фінансів, Москва витрачає понад 100 мільярдів доларів на оборону, або майже третину своїх загальних запланованих витрат у 2023 році. Витрати зростають саме тоді, коли Кремль призупинив деякі заплановані підвищення зарплат бюджетникам, попри те, що інфляція становить 7,5% — це значно перевищує цільовий показник центрального банку в 4%.

Оцінка Мінфіну США з'явилася на тлі ризику того, що кошти Штатів для підтримки України можуть закінчитися до кінця року, оскільки республіканці в Конгресі минулого тижня заблокували запит Білого дому на додаткові 60 мільярдів доларів на допомогу Києву.

Також зростає скептицизм щодо того, чи працюють західні санкції, включаючи стелю ціни на нафту РФ, саме так, як заплановано. Нещодавно Financial Times повідомила, що Росія обходить обмеження і майже вся її нафта продається за ціною, вищою за встановлений ліміт.

Однак Міністерство фінансів США каже, що стеля ціни разом з ембарго ЄС на закупівлю нафти морем допомогла скоротити експортні надходження РФ, змусивши російських експортерів робити значні знижки там, де ембарго знизило попит.

Західні санкції змусили Москву вдатися до “затратної” перебудови своїх ланцюгів поставок.

Тим часом російська влада заявляє, що економіка країни продовжує процвітати, попри санкції і великі додаткові витрати на фінансування війни, а минулого тижня глава Кремля Владімір Путін сказав, що валовий внутрішній продукт зросте на 3,5 відсотка цього року.

Російський президент також вказав на 7-відсоткове зростання заробітної плати, рекордно низький рівень безробіття та підвищення реального наявного доходу цього року як на приклади стійкості економіки.

Однак, на думку аналітиків, ВВП РФ частково визначається військово-промисловим сектором, який поглинає економічні ресурси, в тому числі робочу силу, й без того переобтяжену війною, спотворюючи економіку.

Нещодавнє підвищення зарплат в основному прив'язане до соціальних виплат, пов'язаних із війною, і високими зарплатами в оборонній промисловості. Але зарплати в РФ все ще залишаються нижчими, ніж до незаконної анексії Криму у 2014 році, згідно з даними Вищої школи економіки країни.

Мінфін США також заявив, що еміграція в РФ досягла історичного максимуму: у 2022 році країну покинули 668 тисяч осіб.

"Ця постійна втрата людського капіталу ще більше послабить потенціал зростання РФ. Російський уряд гостро усвідомлює це, пропонуючи субсидовані іпотечні кредити, щоб заохотити кваліфікованих працівників залишитися", - зазначає Лінгаас.

У вівторок Міністерство фінансів США запровадило нові санкції, спрямовані на компанії в Туреччині, ОАЕ та Китаї, які, за даними Штатів, допомагають постачати до Росії технології подвійного призначення. 

"Росія зараз більш ізольована, покладаючись на фізичних і юридичних осіб, намагаючись поповнити свої збройні сили і продовжувати жорстоку війну проти України", - додала Лінгаас.

З початку повномасштабного російського вторгнення в Україну Захід застосував проти Росії 11 санкційних пакетів. Це близько 13,5 тисячі різних обмежень — фінансових, торговельних, персональних. Однак ресурси на фінансування воєнних витрат у РФ усе ще є, і в цьому немає нічого неочікуваного — за такий короткий термін довести економіку великої сировинної держави до краху нелегко.

Як дізнатися, які з санкцій найефективніші проти агресора і коли чекати помітного результату їхньої дії — читайте у статті Олега ГетманаСанкції проти агресора: ефективність і відчутний результат уже наприкінці року”.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі