Держбюджет Росії за перші три місяці року сильно скотився в мінус. За даними Мінфіну РФ, дефіцит з січня по березень склав 2,4 трильйона рублів (26,5 мільярда євро). Для порівняння: за аналогічний період минулого року російський бюджет навпаки збільшився на 1,13 трильйона рублів. Про це пише Тagesschau.
Причиною мінусових показників є високі витрати на озброєння для ведення загарбницької війни проти України, а також падіння доходів від експорту енергоносіїв. У той час як доходи в першому кварталі порівняно з тим же періодом 2022 року впали на 20% до 5,7 трильйона рублів, витрати зросли на 34% до 8,1 трильйона.
Наразі виробництво військової продукції у поєднанні з величезними державними витратами забезпечує процвітання промисловості Росії. І те, і інше сприяє тому, що російська економіка не зазнає краху, попри масштабні санкції Заходу.
Серед іншого, західні індустріальні країни запровадили ембарго на російські джерела енергії, такі як вугілля та нафта. Мета – ускладнити фінансування війни проти України. Сьогодні Росія продовжує продавати викопне паливо, в тому числі в Індію та Китай, але за значно нижчою ціною.
Рубль суттєво знецінюється
При цьому російський рубль сильно втрачає в ціні. Його курс сьогодні впав до найнижчого рівня щодо євро та долара з квітня 2022 року, подолавши поріг у 90 рублів за євро. Причиною, кажуть трейдери, є низка проблем, у тому числі продаж західних активів вітчизняним інвесторам, що сприяє підвищенню попиту на долар.
І тут важливу роль також відіграє експорт нафти: у березні він був відносно низьким, що ще більше знизило доходи Росії. Однак оглядачі припускають, що ціна на нафту знову зросте внаслідок рішення ОПЕК+ про обмеження видобутку.
Загалом, згідно з підрахунками інформаційного агентства Reuters, стан рубля є третім з найгірших показників серед світових валют цього року. Лише єгипетський фунт і аргентинський песо подешевшали ще більше.
Рейтингове агентство: держборг зростає
Згідно з аналізом європейського рейтингового агентства Scope, негативному економічному розвитку Росії не видно кінця. Менший дохід від експорту енергоресурсів цього року збільшить дірку в державному бюджеті до 3,5% валового внутрішнього продукту (ВВП). У 2022 році дефіцит становив 2%.
Однак аналітики Scope припускають, що на початках держава зможе заповнити дефіцит бюджету без особливих проблем.
«Поки що Росія може відносно легко фінансувати свій дефіцит за рахунок Фонду національного багатства», — підкреслили в рейтинговому агентстві.
Однак він, швидше за все, розтане: до кінця 2024 року фонд, ймовірно, становитиме лише 3,7% ВВП, тоді як наприкінці 2021 року — незадовго до початку війни з Україною — він становив 10,4%.
Як санкції проти РФ вплинули на економку агресорки у 2022 році, читайте у статті Юлії Самаєвої «Антирекорди російської економіки».