Дефіцит бюджету Росії сягнув $25 млрд через падіння доходів від енергоносіїв – Bloomberg

Поділитися
Такого дефіциту не було з 1998 року.

Доходи російського уряду від продажу нафти і газу в січні різко впали, що призвело до найбільшого дефіциту бюджету за перший місяць року принаймні з 1998 року. Про це повідомляє агентство Bloomberg, посилаючись на Міністерство фінансів РФ.

Податкові надходження від нафти і газу в січні впали на 46% порівняно з аналогічним періодом минулого року, тоді як витрати через війну в Україні зросли на 59%. Поєднання цих факторів призвело до того, що дефіцит державного бюджету Росії склав 1,76 трлн рублів (25 млрд доларів США). 

Падіння доходів від продажу нафти і газу є наслідком західних санкцій щодо російського експорту, які зараз включають заборону Європейського Союзу на більшість видів морського імпорту нафти і нафтопродуктів, а також верхню межу цін на нафту, встановлену країнами G7. Через ці заходи нафта марки Urals – ключова експортна суміш Росії – торгується зі значним дисконтом.

Владімір Путін, чия військова агресія проти України спричинила міжнародні санкції, зажадав від свого уряду до 1 березня розробити нову оцінки вартості російської нафти, щоб компенсувати негативний вплив санкцій на бюджет. Наразі Міністерство фінансів стягує податки з нафтовидобувних компаній на основі щомісячної оцінки ціни на нафту марки Urals від Argus Media, яка включає витрати на фрахт і страхування вантажів, що відправляються в північно-західну Європу. 

Уряд Росії працює над новими підходами «для переходу до альтернативних цінових індикаторів для цілей оподаткування», заявили в Мінфіні. Це пов'язано з тим, що «репрезентативність котирувань Urals як об'єктивного цінового індикатора експортних цін на російську нафту» знизилася. 

За даними Мінфіну, у січні середня ціна Urals становила 49,48 долара за барель, що є найнижчим показником з грудня 2020 року.

Зниження експорту російського газу також сприяло зниженню енергетичних доходів після того, як ПАТ «Газпром» скоротив більшу частину своїх поставок до Європи, яка колись була його найбільшим ринком збуту. 

Неенергетичні доходи також впали на 28% у січні, повідомило міністерство, частково звинувативши у цьому зміну правил нарахування податку на додану вартість. 

«Зниження доходів бюджету від продажу нафти є очікуваним, але 30% падіння внутрішніх податків, пов'язаних зі споживанням, є зловісним, – сказав Алекс Ісаков, економіст Bloomberg Economics. – Ми очікуємо, що доходи від продажу нафти продовжать бути низькими протягом року, в результаті чого дефіцит складе 1,5% ВВП, що перевищує прогнози уряду».

В окремій заяві Міністерство фінансів повідомило, що в січні продало 3,6 тонни золота, а також 2,3 мільярда юанів з Фонду національного добробуту, щоб допомогти покрити дефіцит. Основна частина міжнародних резервів Росії була заморожена міжнародними санкціями. Міністерство заявило, що вважає, що воно все ще може виконати свої бюджетні показники цього року.

Нагадаємо, восени Путін сказав, що економіка РФ не впаде більш як на 2,5% у 2022 році, і одразу у даних Росстату розпочався справжній будівельний бум – усе промвиробництво, як і до цього, знижувалось, а от будівництво стрімко летіло вгору, мало не подвоївшись в останні місяці року. Паралельно, щоправда, скорочувалися: виробництво цементу, бетону та інших будматеріалів, обсяги введеного в експлуатацію житла, кількість будівельників та їхні зарплати. Це все, що треба знати про рівень оптимізму у російській статистиці. Але навіть у цих переможних даних уже можна зустріти показники, які щонайменше заперечують тезу російського диктатора, що всі фінансові, бюджетні та структурні ризики РФ уже пройшла, причому гідно. Насправді найцікавіше все ще попереду. Детальніше читайте в статті Юлії Самаєвої «Антирекорди російської економіки».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі