Відновлення іпотеки стримується високими ризиками на первинному ринку житла – звіт НБУ

Поділитися
Відновлення іпотеки стримується високими ризиками на первинному ринку житла – звіт НБУ © unsplash
При сприятливих умовах в наступному році банки планують надати іпотечних кредитів на 15% більше, кажуть у Нацбанку.

Відновлення іпотечного кредитування стримують мораторій на стягнення застави, непрозорість первинного ринку житла та незахищеність прав інвесторів, йдеться у звіті Національного банку України (НБУ) щодо фінансової стабільності.

"Ринок треба зробити, з одного боку, більш прозорим, з іншого - необхідно його таким чином відрегулювати, щоб банки були в комфорті, кредитуючи первинне житло, забезпечивши права кредиторів", – сказала перший заступник глави НБУ Катерина Рожкова в ході презентації звіту регулятора в Києві у вівторок.

Вона каже, що перешкоди законодавства погано впливають на рівень маржі забудовників, а це знижує потенційний розвиток іпотечного кредитування.

"Працюємо над зміною законодавства і сподіваємося прийняти якомога швидше, щоб зробити ринок більш привабливим для всіх учасників", – резюмувала Рожкова.

"Ми дійсно вважаємо, що ситуація з "Укрбудом" підриває довіру клієнтів та інвесторів до цього сектору. Тут сумнівів ніяких немає. Це одна з причин, чому ми приділили більше уваги цьому питанню в нашому звіті", – додав директор департаменту фінансової стабільності НБУ Віталій Ваврищук.

У дослідженні НБУ йдеться, що ринок іпотеки дуже обмежений: девелопери пропонували вибір лише із семи банків, при цьому жоден забудовник не пропонував понад два банків. Максимальний термін кредитування за партнерськими програмами становить 20 років, а максимальна сума кредиту – 2 млн грн з першим внеском в діапазоні 20-60%. Вартість складає 19-20% річних, хоча пропонується і знижена на період до п'яти років.

Наголошується, що хоча гривневі кредити на будівництво і реконструкцію і зросли на 13,4% в жовтні-2019, обсяги кредитів залишаються незначними – співвідношення іпотечного портфеля до ВВП становить менше ніж 1%, іпотекою фінансувалося менше ніж 7% угод.

Опитані НБУ забудовники прогнозують активізацію іпотечного кредитування в найближчі три роки.

"За сприятливих умов наступного року банки планують надати іпотечних кредитів на 15% більше", – йдеться у звіті.

Нагадаємо, що ФГВФО змінив підхід до продажу прав вимоги за кредитами фізичних осіб, забезпеченими іпотекою.

Детальніше про відсутність іпотеки на житло читайте в матеріалі Сергія Волкова "Что нам стоит дом построить?.." у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі