Від "поступок" Росії у ціні на газ для України виграє не "Нафтогаз", а Фірташ і сам "Газпром"

Поділитися
Від "поступок" Росії у ціні на газ для України виграє не "Нафтогаз", а Фірташ і сам "Газпром" © Андрій Товстиженко, DT.UA
"Українськими друзями", яким, за словами Путіна, "Газпром" дав знижку на газ, виявився Фірташ, а не державний НАК "Нафтогаз". Експерти ринку називають ініціативу російської влади необхідною та вигідною насамперед самому "Газпрому". В опозиції також розцінюють допомогу Кремля як геополітичну гру і тимчасовий хід.

Як заявив президент Росії Володимир Путін, надання "Газпромом" знижки на поставлений в Україну газ для завантаження до підземних сховищ є "допомогою українським друзям".

"Ми зробили знижку, "Газпром" зробив знижку для завантаження до ПСГ. Тобто ми співпрацюємо, допомагаємо нашим українським партнерам, нашим друзям",- сказав російський президент.

Як уточнило джерело у "Газпромі", 30%-ву знижку на газ російський монополіст надав не державному НАК "Нафтогазу України", а приватному трейдеру Ostchem бізнесмена і давнього партнера "Газпрому" Дмитра Фірташа.

За пільговою ціною ($ 260 за 1 тис. кубометрів) він зможе закупити додаткові 5 млрд куб. м палива, що російська монополія продасть Ostchem в рахунок квоти наступного року (становить 8 млрд куб. м) за умови їхнього завантаження до ПСГ, додає джерело.

ТАКОЖ: Фірташ завантажить 5 млрд куб м російського газу до ПСГ, щоб допомогти "Газпрому" з транзитом

У Group DF (материнська компанія Ostchem) і "Газпромі" ситуацію не коментують. Проте в середині вересня сам Дмитро Фірташ заявляв, що українська і російська сторони у питанні завантаження додаткових обсягів газу до ПСГ "знайшли рішення, як це зробити". "Ну, скажімо, може, не за гроші - відтермінування, якісь можливості знайшли..." - повідомив тоді бізнесмен, не вдаючись у подробиці.

Угода з Фірташем вказує на відсутність бажання з боку "Газпрому" домовлятися з "Нафтогазом", вважає експерт Інституту енергетичних досліджень Юрій Корольчук, пишуть "Ведомости". Російській компанії легше знайти спільну мову з Фірташем, бо в даному випадку існує більше можливостей, для того щоб контролювати подачу газу до Європи в разі необхідності.

ТАКОЖ: Путін розповів, як дозволив "Газпрому" допомогти Україні з завантаженням газу до ПСГ зі знижкою - за ціною $ 260

На думку президента київського міжнародного енергетичного клубу Q-club Олександра Тодійчука, у створенні у ПСГ України запасу в 20-21 млрд куб. м зацікавлений насамперед російський "Газпром", який таким чином страхує стабільність постачань газу на експорт в разі рекордного зниження температури в Європі.

За підрахунками експертів, надання знижки Фірташу означає для "Газпрому" втрату приблизно $ 700 млн виручки, пише "Коммерсантъ-Україна".

Але у російської компанії є опціон на зворотний викуп газу в зимовий період, щоб безперебійно забезпечувати потреби європейських клієнтів, відзначають експерти.

Втім, голова East European Gas Analysis Михайло Корчемкін вважає, що мова йде про відступ: "Україна просто втратить менше грошей. Для "Газпрому" угода залишається дуже вигідною, адже замість того, щоб платити за зберігання газу, монополія отримує прибуток". На його думку, Ostchem також виграє, оскільки, отримавши дешеву сировину, після закінчення опалювального сезону компанія може продати його з прибутком на внутрішньому ринку або поставити своїм підприємствам.

Збитків може і не бути, згоден аналітик "Сбербанк CIB" Валерій Нестеров. Це станеться, якщо "Газпром" викупить більшу частину газу за опціоном і поставить його до Європи. "Інтерес же Фірташа може бути в тому, щоб вибрати незатребувану частину газу за пільговою ціною", - підсумовує аналітик.

Так звані поступки, на які пішла Росія, не оцінили в українській опозиції. Лідер парламентської фракції "Батьківщина" Арсеній Яценюк сказав, що заяви Володимира Путіна про те, що "Газпром" надав знижку на газ для України, - не більш ніж геополітична гра. "Я вважаю, що це взагалі геополітична гра. Спробували натиснути - не вийшло. А тепер спробують гладити, але це теж не пройде", - сказав він журналістам у вівторок. За словами політика, зміна тактики - це тимчасовий хід з боку Російської Федерації. Після підписання угоди про асоціацію з ЄС, на думку Яценюка, тиск продовжиться. !zn

Читайте також:

Україна не буде брати кредит у РФ на завантаження газу до ПСГ, - Ставицький

Фірташ завантажить 5 млрд куб м російського газу до ПСГ, щоб допомогти "Газпрому" з транзитом

Радник Путіна розповів, як Росія рятує Україну від дефолту: Ми дозволили нашим банкам дати вам кредит

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі