Спроби Росії виставити Україну як ненадійну країну-транзитера газу провалилися, заявила офіційний представник Держдепартаменту США Хізер Ноуерт.
"Українські громадяни надихнули світ, об'єднавшись для зменшення споживання газу на 14% минулого тижня, щоб забезпечити надійне постачання газу європейським споживачам. "Газпрому" не вдалося виставити Україну і "Нафтогаз" як ненадійних транзитних партнерів", - написала Ноуерт на своїй сторінці у Twitter в середу, 7 березня.
Вона також вказала не неприпустимість використання поставок і транзиту газу як політичної зброї і висловила надію, що "Газпром" виконає свої зобов'язання в рамках рішення Стокгольмського арбітражу, показавши себе надійним постачальником.
#Ukraine citizens have inspired the world by pulling together to reduce gas consumption by 14% last week to ensure reliable gas delivery to European customers. @GazpromEN has failed in its attempt to portray #Ukraine & @NaftogazUkraine as unreliable transit partners. #UATransit
- Heather Nauert (@statedeptspox) 7 березня 2018 р.
Нагадаємо, що 5 березня "Газпром" заявив, що направив "Нафтогазу" повідомлення про початок розірвання контрактів в суді. Рішення прокоментував голова "Газпрому" Олексій Міллер
Як повідомлялося, Стокгольмський арбітраж задовольнив вимоги "Нафтогазу" про компенсації за недопоставлені "Газпромом" обсяги газу для транзиту. "Нафтогаз" домігся компенсації в сумі $ 4,63 млрд за недопоставку "Газпромом" узгоджених обсягів газу для транзиту. За результатами двох арбітражних проваджень в Стокгольмі "Газпром" повинен сплатити $ 2.56 млрд на користь "Нафтогазу".
При цьому арбітраж не підтримав вимогу"Нафтогазу" про перегляд тарифу на транзит у контракті з "Газпромом".
"Газпром" отримав, але повернув передоплату "Нафтогазу" за газ.Таким чином "Газпром" відмовився з 1 березня поставляти газ "Нафтогазу", що по суті є порушенням рішення Стокгольмського арбітражу. Також російський газовий монополіст продовжує порушувати технічні умови договору про транзит газу через Україну.
Детальніше про рішення Стокгольмського арбітражу і можливі наслідки читайте в матеріалі Алли Єрьоменко та Олександра Малиновського "Стокгольмський бумеранг" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".