Обвал гривні міг бути спланованим, а нинішній курс - далеко не "дно"

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Обвал гривні міг бути спланованим, а нинішній курс - далеко не "дно" За підсумками нинішньої кризи, гривня може знецінитися в три рази. © Андрій Товстиженко, DT.UA
Втрати від 100-відсоткової девальвації, яка вже стала реальністю, підраховують десятки мільйонів українців, навіть ті, які не мають заощаджень.

Сьогодні перспективи глибини девальвації гривні виглядають такими ж, як і наприкінці 90-х. Тому не варто дивуватися, якщо гривня знеціниться за підсумками нинішньої кризи не у два, як сьогодні, а й у три рази.

Про це пишуть Юрій Сколотяний та Андрій Блинов у своїй статті "Полювання на "тушок"" у свіжому випуску "Дзеркала тижня".

"Всі хвилі глибокої девальвації проходять практично за ідентичним сценарієм. Перша фаза - різкий обвал. Потім, коли здається, що це безумство вже не припиниться, мало хто готовий купувати валюту за настільки високим курсом, - ринок стабілізується. У третій фазі котирування трохи відкочуються, а потім ситуація переходить у фазу "тліючої" девальвації", - йдеться в статті.

Читайте також: Європейський бізнес очікує до кінця року курс 14-15 грн за долар

Тим часом, експортери резонно вважають, що краще понести витрати на рівні 10-15% річних по кредитах у гривні, ніж піддавати всю свою виручку знеціненню. "Адже українська валюта за цей рік девальвувала на 100%", - зазначають автори.

На їхню думку, нинішнє затишшя ні в якому разі не означає, що девальвація зупинена. Приміром, один із співрозмовників ZN.UA навіть висловив ідею, що нинішня девальвація гривні взагалі може бути заздалегідь спланованою і координуваним процесом.

"Вкрай низька довіра до фінансової влади: їхні шарахання при виборі різних моделей курсоутворення та відсутність єдиної узгодженої валютно-курсової політики лише підігрівають паніку", - йдеться в статті.

Автори проводять паралель в ситуації, що склалася з фінансовим кризою, яка вирувала шість років тому, коли олігархи влаштовували полювання на "мертвих тушок" і підбирали їх практично задарма.

"Проте якщо проводити історичні паралелі щодо глибини девальвації, то коректніше порівнювати нинішню ситуацію не з кризою 2008-го, а з 1998-м роком. Тоді українська валюта знизилася з 1,8 до 5,4 грн/дол. Щоправда, не одразу - девальвація йшла в кілька хвиль, і остаточно курс стабілізувався лише після президентських виборів восени 1999", - йдеться в статті.

Читайте також: Путін скуповує золото, готуючись до економічної війни із Заходом - The Sydney Morning Herald

Тим часом, як зазначають автори статті, втрати від 100-відсоткової девальвації, яка вже стала реальністю, підраховують десятки мільйонів українських громадян. Навіть ті, хто не має заощаджень, "страждають від вже щосили запущеного маховика інфляції і втрати купівельної спроможності їхніх і без того мізерних доходів".

""Ґешефти" ж поки в активі хіба що кількох десятків або сотень великих спекулянтів та кількох десятків тисяч банківських і вуличних міняйл ("воскреслих примар 90-х")", - йдеться в статті.

Як повідомлялося раніше, згідно з рейтингом EBA, інвестиційна привабливість України погіршилася. Зараз бізнес заявляє про погіршення інвестиційної привабливості України, відсутності реальних реформ та посилення корупції.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі