За даними Держстату за 2018 р. всього в Україні зареєстровано 355 952 підприємства. В тому числі 0,1% великих, 4,5 - середніх, 95,4% - малих. Тобто, згідно з офіційними даними, у нас в країні дуже великий відсоток малих підприємців, який генерує всього лише близько 16% ВВП.
Про це у своїй статті для DT.UA пишуть Сергій Следзь і Артур Федорчук. Але, за їхніми словами, оборот, що заносить підприємця в розділ малих, на практиці перевірити неможливо.
"Зареєстрованих як фізичні особи - підприємці станом на 01.07.2019 р. - 1 793 240 осіб. При цьому, за даними за останні пів року, кількість зареєстрованих ФОП збільшилася на 10 891 осіб. Це може бути пов'язано як із зростанням активності підприємницької діяльності, так і з відходом від оподаткування зарплат (ФОП замість найму), так і виведенням прибутку через фізичних осіб - підприємців, - відзначають експерти. - Дослідження Інституту соціально-економічної трансформації та Центру соціально-економічних досліджень CASE-Україна "Порівняльний аналіз фіскального ефекту від застосування найбільш поширених інструментів ухилення/уникнення оподаткування в Україні" говорить про те, що це цілком реально. Звід даних показує збільшення обсягів використання ФОП замість найму на роботу та значний ріст обсягів заниження оборотів з 18-20 млрд грн в 2017 р. до 30-90 млрд грн в 2018-м".
Детальніше про проблеми спрощеної системи оподаткування читайте у статті Сергія Следзя і Артура Федорчука "Зберегти спрощену систему оподаткування: шахматка для влади, або Як пішакам перемогти короля" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".