В Україні продовжують знижуватися витрати на фінансування освіти

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
В Україні продовжують знижуватися витрати на фінансування освіти Україна вже не може дозволити собі високий рівень витрат на фінансування освіти
На нинішньому етапі розвитку економіки України оптимальний рівень фінансування освіти має бути не нижчим 6% ВВП, зазначає Башко.

Потреба реформувати освіту в Україні зумовлена тим, що, попри високі кількісні показники рівня фінансування, ми відстаємо від розвинених країн за її якістю і внеском науково-технічного прогресу в економічне зростання. Згідно з рейтингом глобальної конкурентоспроможності ВЕФ 2015/16 рр.

Україна посіла високе місце - 14-те серед 144 країн - за кількістю осіб, які здобувають вищу освіту. Проте за показниками її якості, взаємозв'язку між освітніми закладами та бізнесом, впровадження інноваційних технологій у виробництво, здобутків академічних, зокрема гуманітарних, наук Україна перебуває на досить низьких позиціях.

Про це пише в своїй статті для DT.UA Василь Башко.

Витрати на фінансування вищої освіти в Україні знизилися з 3,5% ВВП в 2009 р. до 2,7% у 2014-му, і можна очікувати подальшого падіння до 2,3% ВВП в 2016-м.

Читайте також: Про час "Х" у реформуванні освіти

Незважаючи на суттєве зменшення державного фінансування, за загальним відносним показником рівня витрат на вищу освіту Україна випереджає Сполучене Королівство, Нідерланди, Швецію, Ізраїль, Францію, Німеччину і багато інші країни, що займають значно вищі місця за показниками якості вищої освіти.

фин_6
фин_6

Не відстає Україна і за рівнем держвидатків на підготовку одного студента щодо ВВП на душу населення.

фин_8
фин_8

На думку автора, питання не стільки у кількісних обсягах фінансування, скільки в механізмах розподілу цих ресурсів.

Башко розглядає причини, через які Україна не може дозволити собі високий рівень витрат на фінансування освіти, як спостерігалося раніше.

1. В умовах слабкого інституційного середовища ефективність усіх держвидатків, у тому числі і видатків на освіту, є низькою. Отже, що більші обсяги, то більші неефективні витрати.

2. В умовах слабких інститутів чи не єдиним способом підвищити конкурентоспроможність національної економіки є забезпечити сприятливий податковий клімат шляхом зниження податкового навантаження, що викликає необхідність консолідувати держфінанси за рахунок зменшення видатків держсектору в економіці нижче 40% ВВП. У 2012 р. жодна з представлених на рис. 1 країн, чиї загальні держвидатки не перевищували 40% ВВП, не мала таких держвидатків на освіту, які були б вище 4,5% ВВП.

фин_10
фин_10

3. При сьогоднішньому рівні економічного розвитку в Україні, навіть якщо витрати держави на освіту залишатимуться високими і, крім того, підвищиться їхня ефективність, це навряд чи приведе до позитивного впливу на економічне зростання. За відсутності нормальних умов праці і практично втраченого промислового потенціалу випускники з конкурентоспроможною на міжнародному ринку освітою емігруватимуть. Тобто процес підвищення рівня видатків на освіту повинен бути ендогенним і відповідати умовам економічного розвитку в країні.

На думку Башко, на нинішньому етапі розвитку економіки України оптимальний рівень фінансування освіти не нижче 6% ВВП, у тому числі 4,5% - за рахунок загального фонду зведеного бюджету. Такий рівень буде відповідати рівню витрат країн-лідерів за якістю освіти і не завадить досягненню цілей побудови економіки, заснованої на знаннях.

Нагадаємо, абсолютна більшість опитаних учасників тестування (96%) задоволені якістю тестів ЗНО і в той же час 99% задоволені роботою персоналу в пункті тестування. До того ж, на думку 98% опитаних учасників, процедури тестування не були порушені, свідчать дані опитування ГО "ОПОРА" та фонду "Демократичні ініціативи".

При цьому 90% учасників тестування довіряють системі зовнішнього незалежного оцінювання, не довіряють – лише 6%.

Детальніше про фінансування освіти в Україні читайте у статті Володимира Башка "Фінансування освіти: скільки, кому і як?" у свіжому випуску тижневика "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі