В Україні вперше запроваджується механізм сплати комунальниками штрафних виплат споживачам

Поділитися
В Україні вперше запроваджується механізм сплати комунальниками штрафних виплат споживачам © pixabay.com
Вперше комунальники зобов'язані виконати перерахунок споживачеві в разі неякісних послуг. Проте текст постанови уряду залишає чимало “шпарин”

Механізм сплати комунальниками штрафних виплат споживачам раніше не був прямо передбачений законодавством, а перерахунок за не отримані чи неякісні комунальні послуги потрібно було вимагати з поданням відповідних письмових заяв. Тепер відповідна норма регуляції відносин зі споживачами, передбачена в опублікованому тексті постанови уряду “Деякі питання здійснення перерахунку вартості комунальних послуг за період їх ненадання, надання не в повному обсязі або невідповідної якості”.

Коли комунальники змушені будуть робити самостійно перерахунок?

В разі ненадання послуги, надання послуги не в повному обсязі або невідповідної якості, комунальна служба чи інший виконавець зобов’язаний не пізніше одного місяця за розрахунковим періодом, самостійно здійснити перерахунок. Як варіант – сплатити споживачеві неустойку у порядку та розмірі, що визначені законом або договором зі споживачем.

Борги не завадять перерахунку

Важливо, що наразі перерахунок буде здійснюватись незалежно від наявності у споживача заборгованості за відповідну послугу. Тобто такий автоматичний перерахунок має відбуватись незалежно від наявності рівня заборгованості користувача.

Як будуть платити неустойку користувачу, комунальники?

Живими грошима платити неустойку комунальники не будуть. Сума перерахунку та неустойки (штрафу) за порушення умов договору зараховується споживачу в погашення заборгованості за фактично спожиті послуги. Якщо ж такої заборгованості немає, тоді ці кошти зараховуються в оплату майбутніх платежів до моменту припинення дії договору, укладеного зі споживачем.

Захист комунальників теж є: винятки численні

Водночас автори постанови вказують великий перелік подій, коли перерахунок не здійснюється і споживач на нього сподіватись не може. Наприклад, за період, коли послуги не надавалися споживачеві у зв’язку із проведенням ремонтних і профілактичних робіт, ліквідацією наслідків аварії, оскільки плата за такий період не нараховується. так само перерахунок не буде відбуватись у разі ненадання послуг, надання їх не в повному обсязі споживачам, яким плата за такі послуги нараховується за показаннями вузлів комерційного обліку теплової енергії/води – тобто за побудинковим лічильником.

Не буде перерахунку і тоді, коли відбувався ремонт внаслідок “неполадок, пов’язаних з отриманням послуг, що виникли з вини споживача”, – зазначається в постанові.

Особливий випадок із тепловою енергією – якщо комунальний постачальник доведе, що в точці обліку такої послуги на межі внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку та інженерно-технічних систем приміщення споживача її якість відповідала вимогам, то перерахунку теж не буде.

Деякі категорії пенсіонерів можуть отримати знижку на оплату комунальних послуг у розмірі 100%. Право на це мають пенсіонери, які проживають в селах та раніше працювали у певних професіях. До таких професій відносяться вчителі, медичні та фармацевтичні працівники, фахівці з захисту рослин, музейники та бібліотекарі, а також колишні працівники культурних та освітніх установ.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі