В Україні до 30% зріс рівень тіньової економіки: названі причини

Поділитися
В Україні до 30% зріс рівень тіньової економіки: названі причини Фото: Twitter
У 2020 році цей показник був 31%.

Рівень тіньової економіки в кризовому 2020 році склав 30% від обсягу офіційного валового внутрішнього продукту (ВВП) України.

Це на 3 пункти більше показника 2019 роки (27%), свідчать дані попереднього розрахунку Мінекономіки.

"Ускладнення умов економічної діяльності, внаслідок введення протиепідемічних заходів в Україні та світі, викликали природне бажання суб'єктів господарювання зменшити ризики втрати лімітованих ресурсів (на тлі істотного зростання збитків в економіці через тимчасові, але непрогнозованих в часі, обмежень ділової активності), що і призвело до зростання тінізації економіки", - говориться в повідомленні.

Два з чотирьох методів, з використанням яких здійснюється оцінка рівня тіньової економіки, фіксує збільшення рівня в порівнянні з 2019 роком:

  • метод збитковості підприємств - на 7 п. п. 1 (до 27% від обсягу офіційного ВВП);
  • монетарний метод - на 1 п. п. (до 31% від обсягу офіційного ВВП).

Скріншот з сайту Мінекономіки
Скріншот з сайту Мінекономіки

Два методу показали зменшення рівня тіньової економіки:

  • метод "витрати населення - роздрібний товарообіг і послуги" - на 3 п. п. (до 22% від обсягу офіційного ВВП);
  • електричний метод - на 2 п. п. (до 23% від обсягу офіційного ВВП).

Рівень тіньової економіки в січні-вересні 2020 року склав 31% від обсягу офіційного валового внутрішнього продукту (ВВП) України. Це на 3 п. П. Більше показника січня-вересня 2019 року.

Раніше повідомлялося, що за оцінками Держмитслужби 90% всіх суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності працюють в тіньовому секторі. Мова про 130 тисяч компаній, які забезпечують 22 млрд грн надходжень до Держбюджету.

Для порівняння, 3% так званих "білих імпортерів" забезпечують понад 300 млрд грн бюджетних надходжень. Про це в інтерв'ю ZN.UA розповів голова Державної митної служби Павло Рябікін.

Раніше ZN.UA писало, що в лютому 2021 року президент вніс до Верховної Ради законопроєкт №5153, яким пропонує підвищити податкову культуру громадян і стимулювати детінізацію доходів шляхом добровільного декларування фізичними особами належних їм активів і сплати одноразового збору в бюджет. Детальніше про це в статті членкині Ради з матеріальних активів Міжнародного комітету зі Стандартів оцінки (IVSC) Людмили Сімонової  "Добровільно-примусове декларування для бідних".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі