Національний банк України розглядає можливість пом'якшення вимог щодо формування обов'язкових резервів банків і зміну облікової ставки.
Про це на прес-конференції у вівторок сказала директор генерального департаменту грошово-кредитної політики НБУ Олена Щербакова.
"Будемо виносити на правління, щоб знизити обов'язкове резервування через нормативи - у нас дуже високі нормативи, особливо щодо валютних залишків", - зазначила вона.
Діючі нормативи обов'язкового резервування передбачають нульову ставку по залученнях у гривні, тоді як за коштами в інвалюті на поточних рахунках вона становить 10% і 15% відповідно для юридичних та фізичних осіб, за короткостроковими вкладами в інвалюті - 10%, довгостроковими вкладами в інвалюті - 7%.
За словами Щербакової, банківська система має у своєму розпорядженні достатньої ліквідністю, але кредитно-фінансові установи закрили ліміти один на одного, що заважає перерозподілу коштів.
Представник НБУ зазначила, що цього тижня також буде розглянуто питання зміни облікової ставки, яка поки утримується на рівні 12,5%, тоді як інфляція досягла за підсумками січня-серпня 12,9%.
"Я буду пропонувати цю ставку міняти... Сьогодні наша ставка 12,5%. Якщо вона буде 20%, то країна ляже", - пояснила Щербакова.
Як відомо, днями Нацбанк України зменшив розмір обов'язкового продажу надходжень в іноземній валюті з 100% до 75%. Також скасовано вимогу про обов'язкову конвертацію в гривню переказів в іноземній валюті з-за кордону на користь фізичних осіб. У той же час НБУ вирішив обмежити продаж валюти в одні руки в сумі 3 тисячі гривень на добу.!zn