За роки війни сформувалося певна взаємне упереджене ставлення між ветеранами та роботодавцями. Роботодавці вважають, що ветерани мають проблеми з психічним здоров’ям, фізичну неповноцінність та складнощі з адаптацією до цивільних умов. А от ветерани часто налаштовані скептично до будь-яких пропозицій роботи. Про це пише "Телеграф".
"Попри те, що багато великих компаній розробили внутрішні політики щодо працевлаштування ветеранів і створили відповідні підрозділи, ця робота залишається недостатньою", - розказала міністерка у справах ветеранів України Наталія Калмикова.
Як зауважує голова правління Veteran Hub Івона Костина, існують певні законодавчі обмеження, які ускладнюють працевлаштування ветеранів, особливо тих, хто повертається з інвалідністю.
"Розв'язання цього питання можливе через реформу МСЕК (медико-соціальної експертної комісії — ред.), а також налаштування України на роботу з міжнародною класифікацією функціональності. Це дозволить зменшити втрату кваліфікованих кадрів, які йдуть на службу, а після повернення втрачають доступ до професії, у якій вони мали досвід і компетенцію", — говорить Костина.
Аби сервіси ставали кращими та щоб допомогти державі в їх наданні, у п’яти областях запрацювали виїзні мобільні хаби, в яких фахівці надають юридичні послуги, психологічну підтримку, а також супровід із соціальних питань. Про їх роботу старша керівниця Українського фонду швидкого реагування IREX Вікторія Климчук-Длугач розповідає у статті «Як мобільні хаби допомагають ветеранам та їхнім сім’ям у громадах».