Україна потребує значних фінансових вливань ззовні для підтримки економіки та відновлення в умовах війни. Одним з головних донорів коштів у цьому питанні повинен стати Євросоюз. Єврокомісія вже представила на розгляд членів об’єднання три варіанти фінансування України у найближчому майбутньому. Їх буде розглянуто 3 листопада під час зустрічі міністрів фінансів країн ЄС, повідомляє Politico.
За інформацією джерела, перший варіант надання коштів Україні полягає в тому, щоб позичити гроші під так званий запас міцності, або різницю між максимальною сумою, що блок може залучити від країн ЄС, і фактичними витратами Євросоюзу. Його вважають найвигіднішим, але він потребує згоди всіх країн ЄС та Європейського парламенту, а також внесення змін до нормативних актів Євросоюзу.
Другий варіант — це надання країнами бюджетних гарантій Єврокомісії. Ця схема залучення коштів використовується зараз. Але, згідно з новими умовами, члени ЄС повинні будуть покривати 100% суми, а не 61%, оскільки іншого бюджетного покриття в бюджеті ЄС не залишилося. Такий сценарій може уповільнити допомогу на кілька місяців.
Третій варіант є аналогічним до другого, але без національних гарантій. У цьому випадку, в разі нестачі коштів, Єврокомісія повинна буде скоротити заплановані витрати ЄС та запозичувати й надавати кредити на зворотній основі.
Повідомляється, що під час зустрічі глав мінфінів країн ЄС у четвер із цих трьох варіантів буде обрано найбільш вдалий, після чого, на наступному тижні, його буде розглянуто детально.
Раніше повідомлялося, що для покриття значної частини бюджетного дефіциту України на наступний рік ЄС надасть близько 18 млрд євро.
Як і у випадку із зовнішньою військовою допомогою, що забезпечує перемогу у війні, фінансові ресурси для розвитку економіки України також перебувають за межами країни. Звідки їх залучити, розказує Андрій Гайдуцький у тексті «Де взяти гроші для економіки України».