Уряд РФ прийняв рішення зобов'язати провідні держкомпанії-експортери в найближчі два місяці продати більшу частину накопиченої валюти, пише КоммерсантЪ з посиланням на свої джерела.
Вимога стосується п'яти госгигантов - Газпром", "Роснефть", АЛРОСА, "Зарубежнефть" і виробник діамантів смоленське ПО "Кристал" - з урахуванням їх дочірніх структур. До 1 березня 2015 року вони мають привести розмір "чистих валютних активів" до рівня не вище, ніж станом на 1 жовтня цього року, і далі не перевищувати цей показник. Виконати вказівку потрібно за графіком, який погоджується з ЦБ.
Видання зазначає, що, незважаючи на обіцянку президента Володимира Путіна не примушувати держкомпанії до продажу виручки, мова саме про такий крок. Директива, підписана прем'єром Дмитром Медведєвим 17 грудня, свідчить, що ради директорів держкомпаній повинні в триденний термін дати відповідні доручення топ-менеджменту.
Обмежень для приватних компаній немає, але за ними стежитиме робоча група з контролю за ситуацією на валютному ринку", в яку, за даними Ъ, може увійти представник ФСБ - начальник управління "К" ФСБ Віктор Воронін. Управління "К", пояснює видання, є частиною служби економічної безпеки ФСБ. За неофіційними даними, воно займається ЦБ, банки і митницею.
Раніше Financial Times писала про те, що Центробанк вже витратив більшу частину своїх резервів на підтримку рубля. Глава відомства Ельвіра Набіуліна вирішила відпустити рубль "у вільне падіння" і спробувала застосувати підвищення процентної ставки в якості інструменту для стабілізації. Але це не подіяло. Тому подальший обвал рубля може підштовхнути Москву до більш жорстких дій. Зокрема, прогнозувала FT, влада Росії може вдатися до тотального контролю капіталів, що лякає бізнес.