Уряд пообіцяв безкоштовне харчування для молодших школярів. Однак грошей на це може не вистачити

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Є кілька причин.

На початку жовтня в уряді заявили про те, що з цього місяця й до кінця року учнів молодших класів забезпечать безоплатним одноразовим гарячим харчуванням. Однак грошей на реалізацію такого задуму насправді може не вистачити. Чому так, пояснила Альона Парфьонова у статті «Заварили кашу. Що не так із безкоштовним харчуванням для школярів».

«В принципі, логіка підрахунків має бути такою: беремо кількість учнів, які навчаються в молодшій школі, й множимо цю цифру на 50 (вартість шкільного обіду) та на кількість днів. Але аналітична система АІКОМ, до якої школи мають вносити  дані про всіх своїх учнів, не працює. Отже, доведеться орієнтуватися на дані минулого навчального року», – пише авторка.

Це означає, що число дітей у молодших класах та кількість грошей, виділених громадам, часом не збігається. І про це вже заявляють деякі місцеві керівники на нарадах. Зокрема, вони отримують значно менше грошей, ніж потрібно насправді. Парфьонова додала, що так відбувається у громадах, де багато учнів, яких немає в облікових даних минулого року.

Крім того, авторка звернула увагу, що навчальний рік не завершується 2024, він т триватиме до весни 2025. Однак грошей, передбачених держбюджетом на наступний рік може не вистачити на харчування учнів молодших класів.

«У цифрах це виглядає так. Станом на 1 вересня 2023 року (інформації на 1 вересня 2024-го ще не оприлюднено) в початковій школі навчалося 1 мільйон 397 тисяч дітей. Навчальний рік триває не менш як 175 навчальних днів. Множимо це на визначену урядом вартість обіду в 50 грн. Отже, потреба в грошах на 2025 рік становить 11,8 млрд грн. Проте в проєкті бюджету на цей рік закладено 100 млн грн субвенції і 2,8 млрд грн коштів міжнародних партнерів (тобто чи будуть ці кошти, чи ні — невідомо). І чи буде безоплатне харчування в школах 2025 року — теж невідомо. А якщо врахувати всі пільгові категорії харчування, які має компенсувати уряд (вихованці дитсадків та учні, які мають статус дітей, постраждалих від війни, ВПО), за нашими розрахунками, ця потреба становить 28,7 млрд грн. Незрозуміло, де уряд візьме ці кошти», – зазначив експерт Асоціації міст України (АМУ) Михайло Гончар. 

Через війну, яку розпочала РФ, в Україні змінився освітній процес. Через безпекову ситуацію у деяких областях, не всі школи змогли розпочати очні заняття 1 вересня. Школи можуть самостійно зможуть визначати дати і тривалість канікул. Більшість шкіл у межах цього навчального року вже запланували осінні канікули.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі