Арбітражний суд прийняв рішення стягнути з Росії на користь "Укрнафти" $ 44,4 млн компенсації за експропріацію майна компанії в окупованому Криму. Про це повідомила прес-служба "Укрнафти".
"12 квітня 2019 року арбітражний суд своїм рішенням стягнув з РФ на користь компанії $ 44,4 млн компенсації за експропріацію інвестицій компанії на території Криму, а також понад $ 3,5 млн арбітражних витрат", - йдеться в повідомленні.
На суму компенсації, згідно з рішенням арбітражного суду, нараховуються відсотки, починаючи з 22 квітня 2014 року. На квітень 2019 розмір нарахованих відсотків перевищив $ 5,5 млн.
За інформацією "Укрнафти", незаконні збройні формування держави-агресора, незабаром після анексії Криму, захопили адміністративні приміщення та 16 автозаправних станцій компанії.
"Всі спроби "Укрнафти" повернути контроль над захопленими адміністративними приміщеннями та АЗС (у тому числі продуктовими магазинами, устаткуванням і відповідними дозволами та ліцензіями), звертаючись в правоохоронні органи держави-агресора виявилися марними", - відзначили в компанії.
У жовтні 2014 року "Укрнафта" повідомила державі-агресору про порушення прав, керуючись положеннями Угоди між Кабінетом Міністрів України і Урядом Росії про заохочення і взаємний захист інвестицій. Проте в РФ повідомлення "Укрнафти" проігнорували.
"У зв'язку з цим 3 червня 2015 року ПАТ "Укрнафта" передала спір на розгляд в арбітражний суд ad hoc відповідно до Арбітражного регламенту Комісії Організації Об'єднаних Націй з права міжнародної торгівлі (ЮНСІТРАЛ). Рішенням від 26 червня 2017 року арбітражний суд визнав наявність у нього юрисдикції розглядати спір за Договором", - додали в компанії.
Росія оскаржила це рішення у Верховному Суді Швейцарії, але останнім рішенням від 16 жовтня 2018 суд відхилив позов РФ. При цьому Верховний Суд Швейцарії погодився з арбітражним судом у тому, що "Укрнафта" є інвестором за угодою, а її майно на території Криму - інвестиціями.
В міжнародних судах розглядається цілий ряд подібних справ з РФ, зокрема, від НАК "Нафтогаз України"; "Укрнафти" і ТОВ "Стабіл", Ігоря Коломойського та ТОВ "Аеропорт "Бельбек", ТОВ "Лугзор", "Дніпроазоту" та інших.
Як писало DT.UA, українські компанії обґрунтовують свої позови порушенням РФ українсько-російської угоди про заохочення і взаємний захист інвестицій. Зазначена угода - мабуть, єдиний інструмент, що дозволяє їм відстояти свої права в рамках міжнародного права.
Детальніше про рішення Постійного третейського суду в Гаазі за позовами українських компаній проти РФ за крадіжку власності в Криму читайте у матеріалі Володимира Кравченка "Кара гаазька" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".