Український бізнес виступив зі спільною заявою щодо судової реформи Зеленського

Поділитися
Запропоновані ініціативи можуть підривати довіру іноземних інвесторів до України.

Американська торговельна палата в України, Європейська бізнес асоціація (ЄБА) та Спілка українських підприємців (СУП) занепокоєні запропонованими змінами до законопроєкту "Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування", що стосуються відбору суддів та складу Верховного суду.

"Критичною передумовою довіри інвесторів до значного капіталовкладення в Україну є стабільність, передбачуваність та дотримання верховенства права... Ми занепокоєні тим, що пропозиції, викладені в цих ініціативах, можуть підірвати довіру іноземних інвесторів, необхідну для залучення масштабних інвестицій в економіку України", - йдеться у заяві.

Нова редакція проекту закону №1008 може стати інструментом обмеження доступу до правосуддя та якісного і чесного регулювання спорів, наголошують підписанти.

У заяві вітається реформа відбору суддів до нового Верховного Суду, яка "помітно покращила систему, яка існувала раніше", але наголошується на тому, що реформування ВС відбулося не до кінця.

"Досі залишається безліч проблемних моментів у діяльності судів нижчих інстанцій, які потрібно вирішити.... Ми досі стурбовані можливістю Верховного Суду продовжувати своєчасно приймати належні рішення, враховуючи поточне навантаження його суддів", - зазначається у заяві.

Так, з моменту запуску у лютому 2018 року до Верховного суду надійшло 220 тисяч справ, щоденно суд отримує ще близько 360. Загалом на розгляді у суді знаходяться 63 тисячі справ.

Тож бізнес-спільнота побоюється, що якщо кількість суддів скоротиться з 200 до 100 осіб, а суди нижчих і апеляційних інстанцій залишаться нереформованими, до того ж, не будуть запроваджені процесуальні фільтри у кодексах, рішень ВС позивачі чекатимуть щонайменше п'ять років.

При цьому найбільш серйозні проблеми, з якими стикаються компанії-члени асоціації, розглядаються саме в судах першої та апеляційної інстанцій.

Особливої уваги потребує і питання відбору суддів Верховного суду. Цей процес має бути "прозорим і суворим, відбуватися зі широким публічним обговоренням, дебатами та залученням експертів".

"Тому важливо провести ґрунтовну публічну дискусію між Комітетом Верховної Ради з питань правової політики і громадянським суспільством, бізнесом та міжнародною спільнотою щодо того, як запропонований проєкт закону №1008 допоможе досягнути своєї заявленої мети – покращити доступ до правосуддя та забезпечити високоякісні рішення", - вважає бізнес-спільнота.

Американська торговельна палата в Україні, Європейська бізнес асоціація та Спілка українських підприємців готові в повній мірі брати участь у публічному діалозі щодо судової реформи.

"Ми ще раз підтверджуємо наше прагнення співпрацювати з українською владою задля створення передбачуваного правового середовища, заснованого на принципі верховенства права", - кажуть в асоціації.

Нагадаємо, запропонований президентом України Володимиром Зеленським законопроєкт №1008 був прийнятий у першому читанні 12 вересня. Він скорочує склад Верховного Суду вдвічі – з 200 до 100 суддів, запроваджує новий порядок формування Вищої кваліфікаційної комісії суддів, створює при Вищій раді правосуддя комісію чесноти та етики, розширює перелік посад, на які поширюється люстрація, включно із ВККС, ВСП та іншими судовими органами, раніше для люстрації недосяжними.

За день до ухвалення законопроекту низку його положень зазнали жорсткої критики з боку заступника голови представництва Європейського Союзу в Україні Анніки Вайдеман і канадського посла Романа Ващука.

Згодом документ розкритикувала Рада Європи. Зокрема, генеральний секретар Ради Європи Марія Пейчинович-Бурич зазначила, що запропоновані Зеленським зміни можуть серйозно позначитися на незалежності судової системи. Зокрема, законопроект впливає на статус, кваліфікаційні вимоги до судді та пов'язані з ними процедури.

Окрім того, моніторинговий комітет Парламентської асамблеї Ради Європи направив до Венеціанської комісії запит щодо оцінки президентського законопроекту №1008.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі