Інфляційні очікування представників бізнесу поліпшуються четвертий квартал поспіль, свідчать дані опитування керівників підприємств, який НБУ провів в I кварталі 2016 року.
У середньому українські підприємці очікують зростання споживчих цін на 22,2% протягом наступних 12 місяців.
При цьому триває погіршення девальваційних очікувань. Це стало реакцією керівників підприємств на падіння гривні в лютому 2016 року, яке співпало з періодом проведення опитування (8 лютого - 4 березня 2016 року). Ослаблення національної валюти в наступні 12 місяців спрогнозували 9 з 10 респондентів.
Також після поступового поліпшення ділових очікувань протягом минулого року підприємства погіршили їх на початку поточного року. У I кварталі 2016 індекс ділових очікувань (ІДО) склав 98,4%. У порівнянні з попереднім кварталом знизився на 5.7 в.п. Поширення песимізму спостерігалося у більшості галузей. Оптимістично налаштовані тільки сільськогосподарські і торгові підприємства.
В опитуванні взяли участь 799 підприємств з 22 регіонів країни (без урахування тимчасово окупованих територій), які представляють економіку за основними видами діяльності, формами власності, розмірами за кількістю працівників. Результати опитувань є відображенням лише думки респондентів - керівників підприємств України і не є оцінками Національного банку України.
Уряд заклав у держбюджет на 2016 рік інфляцію в розмірі 12%. Однак, як писав екс-заступник голови НБУ Ігор Шумило для ZN.UA, "прогнозами НБУ і Мінфіну не довіряє ніхто, навіть вони самі. Ключовим загальноприйнятим індикатором довіри до політики органів влади виступає відмінність між проголошеними ними цілями (або прогнозами) та очікуваннями. На жаль, на початку 2016 р. ми мали надзвичайно невтішну ситуацію. При прогнозованих владою на 2016 р. курсі національної валюти на рівні близько 24 грн за долар США й інфляції у 12% очікування бізнесу, експертів і населення були значно гіршими".