Українські "мізки, руки та зерно" приваблюють іноземних інвесторів - FT

Поділитися
Українські "мізки, руки та зерно" приваблюють іноземних інвесторів - FT
Нове покоління менеджерів з управління активами підкреслює необхідність наявності у іноземних інвесторів місцевого досвіду і проведення ретельної перевірки підприємств.

П'ючий мінеральну воду в кафе поруч зі своїм офісом на Грецькій вулиці в Одесі, Андрій Ставніцер є значною фігурою. Люди зупиняються, щоб поговорити з 36-річним підприємцем. Багато хто знає його як співвласника компанії TransInvestService, найбільшого оператора в чорноморських портах України, в якій працює близько 4000 чоловік. Його останнє підприємство передбачає збір коштів для SD Capital, приватного інвестиційного фонду, що вкладає гроші в економіку України, який зараз росте на 3,8% на рік, пише Financial Times.

Ще один його проект - це док-термінал для експорту 5 млн. тонн зерна в рік. Термінал Ставніцера MV Cargo будує об'єкт з американським імпортером сільськогосподарської продукції Cargill. Для проекту було залучено близько 150 мільйонів доларів іноземних інвестицій. Інвесторами є Європейський банк реконструкції та розвитку і Міжнародна фінансова корпорація. Ставніцер також створив спільне підприємство в Україні з DP World, групою логістики Дубая, називаючи це "першим кроком до більшої співпраці". Новий фонд націлений на портфельні інвестиції.

"Ми можемо взяти інвесторів за руку і супроводжувати їх через корупцію і бюрократію української судової системи, аж до точки, де проекти насправді відбуваються. По суті, це фонд човникової дипломатії", - заявив Ставніцер. "Ми підписали угоду про створення спільного підприємства з Cargill, коли вулицями Києва стріляли", - сказав він, маючи на увазі революцію 2014 року. Незабаром після цього завод по переробці насіння соняшнику Cargill в Донецьку був захоплений підтримуваними Росією терористами. Це, однак, не зупинило американську компанію від подальших інвестицій в Україну.

"Війна не є найбільшою перешкодою для іноземних інвесторів. Це судова система", - підкреслив Ставніцер.

Нове покоління керуючих активами в Україні підкреслює, що іноземні інвестори потребують місцевого досвіду та ретельній перевірці. Вони посилаються на справу Мрії, закликаючи до обережності. У 2007 році іноземці були залучені до інвестування в борг і капітал однієї з найбільших сільськогосподарських компаній України, але пережили багаторічні юридичні суперечки і реструктуризацію боргу. Компанія була продана в цьому році.

"Як країна, що розвивається, Україна залишається привабливою для тих інституційних інвесторів, які можуть дозволити собі мати більш високий інвестиційний ризик", - зазначив Віталій Майнарович, корпоративний юрист компанії CMS.

Компанія SD Capital вже залучила $ 50 млн від свого цільового показника в розмірі від $ 150-200 млн від установ і сімейних офісів для інвестицій у сільське господарство та переробку харчових продуктів.

В інвестиційній історії України є й інші теми. Олена Кошарна, виконавчий директор Horizon Capital, стверджує, що IT і виробництво розглядаються як гарячі сектори, у той час як електронна торгівля, охорона здоров'я та відновлювана енергія стають все більш цікавими. В Horizon Capital було інвестовано $ 800 млн, велику частину яких вклали 40 американських і європейських компаній, а також індивідуальні заможні люди.

"Розумні інвестори усвідомлюють можливості, запропоновані Україною, які ґрунтуються на її конкурентні переваги в мізках, руках і зерні", - сказала Кошарна.

Повідомлялося, що обсяг прямих іноземних інвестицій в Україну за перше півріччя зріс на 3,3% і склав $ 1,3 млрд. Лідерство з інвестицій в Україну належить РФ. У першому півріччі $ 436 млн надійшло від інвесторів з Росії, що становить 34,6% від загального обсягу. За даними НБУ, обсяг псевдоіноземних інвестицій, які насправді мають українське походження, в 2017 році склав $ 270 млн, або 10,4% всіх зовнішніх прямих інвестицій в Україну.

Як зазначив в інтерв'ю DT.UA Анатолій Гальчинський, професор, колишній багаторічний президентський радник і екс-директор Національного інституту стратегічних досліджень, українська економіка ще не готова до постіндустріальних трансформацій – немає ні адекватних інструментів, ні ресурсної бази.

Детальніше про необхідність наявності у влади бачення розвитку країни читайте в матеріалі Юрія Сколотяного "Анатолій Гальчинський: "Влада без стратегії не може бути конструктивною"" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі