Одним із насправді цікавих моментів майбутньої угоди про ЗВТ може стати валютне питання. Річ у тому, що ще влітку Туреччина запропонувала своїм головним торговельним партнерам, серед яких і Україна, відмовитись у двосторонніх відносинах від долара на користь ліри. Загалом така ідея не є утопічною. З тією лише поправкою, що поки більш вигідним для обох країн може бути використання як основної валюти не ліри, а гривні.
Про це у своїй статті для DT.UA пише Віталій Кузьмін, економічний експерт, керуючий партнер WDD Group. За його словами, справа в переважанні експорту з України над імпортом.
"Якщо ми все-таки станемо використовувати ліру, в українських банках почне накопичуватися велика кількість цієї валюти. Як наслідок, фінансові установи або не зможуть використовувати кошти, або будуть змушені обмінювати ліру в Туреччині. Щоб цього уникнути, більш доцільно вести розрахунки в гривні. Туреччина не відчуватиме надлишку валюти, а в Україні залишатиметься гривня, яка конвертується всередині країни, - зазначає експерт. - З іншого боку, суто технічно реалізацію такої ідеї поки що уявити складно. Сьогодні всі найбільші платіжні системи так чи інакше прив'язані до основних валют, серед яких долар та євро. В рамках таких систем не можна буде працювати у гривні чи лірі. Натомість треба буде запускати власну платіжну систему, підключити до неї банки, а також зробити її використання достатньо дешевшим, аби воно залишалося прийнятним".
Детальніше про "підводні камені" ЗВТ з Туреччиною читайте в статті Віталія Кузьміна "Вільна торгівля між Україною і Туреччиною: примарні вигоди та реальні ризики" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".