Україна попереджає Європу про газову кризу — Bloomberg

Поділитися
Україна попереджає Європу про газову кризу — Bloomberg © Алла Єременко
Україна і РФ можуть не укласти договір щодо транзиту газу з Росії до Європи.

Україна попереджає європейські країни про необхідність підготуватися до газової кризи через скепсис щодо укладення нової угоди з Росією щодо транзиту через українську ГТС до кінця дії чинних домовленостей.

"Дуже ймовірно", що новий контракт не буде підписано до першого січня. Як пише Bloomberg, про це сказала заступниця міністра закордонних справ України Олена Зеркаль. Її слова повторюють той скепсис, який висловила українська енергетична компанія "Нафтогаз" минулого тижня щодо угоди про постачання палива з Росії в Європу через українську систему.

"Поки Росія затягує переговори щодо майбутнього контракту, похмурий сценарій початку газової кризи варто розглядати серйозно", - сказала Зеркаль. - "Саме тому кожна європейська країна, включно з Україною, збільшує газові запаси в сховищах".

Хто залежить від російського газу?

Чотирнадцять країн отримують більше 50% газу з Росії, згідно з даними Агентства зі співпраці органів регулювання енергетики.

Україна пропонує доступ до своїх величезних газосховищ і розраховує на допомогу міжнародних фінансових інститутів на розширення їхніх можливостей для захисту від ризику раптової зупинки поставок з РФ. Росія сподівається на нову угоду про транзит і хоче обговорити дату відповідних тристоронніх переговорів з ЄС і Україною у вересні, сказав міністр енергетики РФ Олександр Новак.

Більше третини всього споживаного в Європі газу надходить з Росії, і більша його частина поставляється через ГТС України. Київ запропонував Євросоюзу розмістити до 4 мільярдів кубометрів газу в українських сховищах, щоб, в разі виникнення кризи, забезпечити східноєвропейські країни, які гостро залежать від російських енергоносіїв.

Bloomberg зазначає, що наразі європейський ринок газу добре насичений, а ціни - майже на найнижчому рівні за останні три роки. Однак трейдери уважно стежать за українсько-російською суперечкою. Вони добре пам'ятають, як в 2009 році через конфлікт між Києвом і Москвою Європа посеред зими майже на два тижні залишилася без необхідної енергії.

"Ми побачимо певні нерівності, але все закінчиться. Зрештою, народи досягнуть розумного рішення, яке матиме цінність для обох сторін", - заявив глава компанії Vattenfall AB Гай Сміт.

Транзит через Україну буде життєво необхідний Європі наступної зими, підкреслює Bloomberg. Газопровід "Північний потік-2", який має з'єднати Росію і Німеччину через Балтійське море, до кінця року не запуститься. Тим більше, Данія не дає проекту необхідні дозволи, а США погрожують санкціями.

"У нас є добре розроблена основа для подальших успішних переговорів. Новий контракт повинен відображати всі уроки, отримані Україною та іншими європейськими країнами щодо значення транспортування російського газу", - сказала Зеркаль.

Нагадаємо, 21 січня в Брюсселі завершилися тристоронні переговори щодо транзиту газу з РФ та Євросоюзом через ГТС України. "Нафтогаз" і Єврокомісія наполягали на збереженні транзиту і підписанні нового договору, який відповідатиме європейському енергетичному законодавству.

У свою чергу, керівництво "Газпрому" висловило готовність без консультацій продовжити договір, підписаний в 2009 році тодішньою прем'єр-міністеркою України Юлією Тимошенко.

Віце-президент Єврокомісії Марош Шефчович уточнив, що запропонував "Нафтогазу" і "Газпрому" підписати контракт терміном не менш як на 10 років.

Чергові консультації тристоронніх переговорів щодо транзиту газу з участю Росії, України та Європейської комісії можуть відбутися в другій половині вересня.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі