Україна і Європейський банк реконструкції і розвитку (ЄБРР) підписали договір про гарантії на $ 300 млн для НАК "Нафтогаз України" на закупівлю природного газу.
Договір про кредит підписали в Берліні міністр фінансів Наталя Яресько та віце-президент ЄБРР Філіп Беннет в ході церемонії відкриття Українсько-німецького бізнес-форуму.
Кредитна угода підписана головою правління "Нафтогазу" Андрієм Коболєвим і керуючим директором ЄБРР з енергетичних і природних ресурсів Рікардо Пуліті.
Раніше глава НАК "Нафтогазу" Андрій Коболєв в інтерв'ю DT.UA зауважив, що Україна сподівається на підписання кредитної угоди з ЄБРР на $ 300 млн, оскільки більш дешевих кредитних коштів - під 1,5% річних - сьогодні не існує.
Кредитні кошти в розмірі $ 300 млн призначені для закупівлі близько 1 млрд куб. м газу на західному кордоні України. Позика ЄБРР є відновлюваним кредитом на 3 роки: протягом цього терміну "Нафтогаз" може погашати і знову позичати кошти в межах цієї суми, щоб профінансувати авансові закупівлі газу перед зимовими періодами. Зокрема, багато великі міжнародні трейдери вже висловили свою зацікавленість в постачаннях газу в Україну на умовах ЄБРР.
Як зазначили в "Нафтогазі", надання кредиту такого роду для ЄБРР є унікальним, оскільки вперше застосовується механізм поновлюваного кредиту з державною гарантією.
Проте отримання цього кредиту Україною могло зірватися: Міністерство енергетики та вугільної промисловості мало ряд фундаментальних зауважень до плану реформування НАК "Нафтогаз України", запропонованого ЄБРР. Затвердження цього плану було умовою надання кредиту для закупівлі газу.
Глава відомства Володимир Демчишин, зокрема, розкритикував положення плану про перехід акцій "Укртрансгазу", "Укрнафти", "Укргазвидобування" з власності держави у безпосередню власність "Нафтогазу" як прямого акціонера.
Прем'єр-міністр Арсеній Яценюк заявив 15 жовтня, що позиція Міненерговугілля поставила під загрозу отримання "Нафтогазом України" кредиту від ЄБРР на $ 300 млн і пообіцяв 16 жовтня на засіданні Кабміну врегулювати це питання.