Про це сьогодні пише Financial Times, цитуючи українського міністра фінансів Олександра Данилюка, який запевнив, що Україна готова пришвидшити процес реформ включно з пенсійною, освітньою і в системі охорони здоров'я.
"Так, минуло 13 місяців, але зараз критичний момент, щоб показати, що ми продовжуємо працювати з МВФ і проводимо реформи. Ми готові їх пришвидшити", - запевнив Данилюк.
Відновлення програми МВФ також відкриває перед Києвом шлях до отримання боргових гарантій від США на один мільярд доларів, а також сотень мільйонів доларів допомоги від ЄС. Новий транш необхідний Україні для підтримки хиткої економіки, яка в цьому році вперше з часів російської анексії Криму і початку війни з Росією в Донбасі змогла показати зростання.
В липні-серпні цього року зростання ВВП України склало 0,7%, що не багато на тлі різкого падіння на 16% у 2014-2015 роках. Данилюк переконаний, що за підсумками цього року зростання складе 1%, а в 2017-му – 3%.
"Економічна ситуація стабілізувалася, але якщо подивитися в довгостроковій перспективі, легко помітити, як вона ще може обвалитися", - сказав український міністр.
Серед тем, які обговорювалися в МВФ впродовж минуло року, були занепокоєння, що Україна не дуже рішуче бореться з корупцією. Але впродовж останніх місяців Київ запровадив систему електронного декларування для чиновників і спробував покласти край хабарництву на митниці. Новий Генпрокурор Юрій Луценко запевняв, що тепер "є політична воля" відкрити кримінальні справи проти корумпованих чиновників з нинішньої і попередньої команди. Але в МВФ кажуть, що перед Україною ще багато викликів.
У заяві з оголошенням про рішення щодо виділення нового транш голова фонду Крістін Лагард сказала, що Україна продемонструвала "позитивні ознаки відновлення". При цьому вона похвалила уряд за продуману макроекономічну політику і "рішучі кроки" у питанні підняття тарифів, а також в очищенні банківської системи. Вона також застерегла, що уряд повинен реформувати фіскальну систему, щоб взяти бюджет під контроль, а також запровадити структурні зміни у пенсійній системі. Крім того, потрібно ре капіталізувати банки,ю щоб зменшити їхній борговий тиск.
"Стійке відновлення вимагає завершення структурної трансформації економіки, для якої ще багато потрібно зробити, зокрема у напрямку боротьби з корупцією і покращення управління", - сказала Лагард.
Вона також додала, що суперечка України з Росією щодо кредиту в розмірі трьох мільярдів доларів, які Москва видала ще проросійському президенту Віктору Януковичу, а згодом відмовилася його реструктуризувати, потрібно вирішити "якомога швидше".
Нагадаємо, що відкрита в березні 2015 року чотирирічна програма EFF загальним обсягом близько 17 млрд доларів спочатку передбачала щоквартальний перегляд програми та виділення траншів. Україна встигла отримати лише два транші – 5 млрд доларів в березні і 1,7 млрд доларів – в серпні 2015 року.
Як писала Юлія Самаєва у статті "Співробітництво з МВФ: місія недоздійсненна" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна", Україна живе без зовнішньої фінансової підтримки з осені минулого року, а виконання пунктів програми МВФ є чи не єдиним рушієм реформ в країні.