Рада прийняла за основу законопроект, що передбачає списання, чи заморозку боргів кредиторів, які втратили кредитне майно внаслідок війни.
Законопроект отримав 283 голоси народних обранців, - повідомляє народний депутат Ярослав Железняк.
Законопроект 7441-1 «Про фізосіб, хто взяв кредит на купівлю квартири чи машини, але втратив їх через бойові дії чи окупацію» пропонує призупинення та списання виплат по кредитах.
Випадки, в яких заморожуються виплати по кредитах
Фізособи-позичальники кредитів на рухоме/нерухоме майно, яке через війну:
- опинилося на тимчасово окупованій території або на території активних бойових дій;
- пошкоджене або знищене внаслідок воєнних дій;
«Замороження» кредиту (виплата основної суми кредиту, відсотків, комісій та інших платежів) для позичальників відбувається до моменту отримання позичальником державної компенсації за майно.
Випадки, в яких передбачено списання кредиту
На списання заборгованості мають право позичальники, у яких:
- загальна площа знищеного майна, на яке взятий кредит, не перевищує для квартири 140 кв м, для житлового будинку - 250 кв м, та яке є єдиним місцем проживання сім’ї позичальника, або знищений єдиний автомобіль, робочий об'єм двигуна якого не перевищує 2500 см;
- станом на 23 лютого 2022 року відсутня прострочена заборгованість за таким договором;
- метою отримання кредиту згідно договору є придбання, реконструкція чи будівництво такого нерухомого майна, або придбання такого автомобіля.
Кредитор у такому випадку отримує право на компенсацію від держави.
Згідно законопроекту, термін для подачі заявок – період дії в Україні воєнного стану + 3 місяці після дня його припинення. Під кожен кейс позичальники мають в той чи інший момент надати кредитору підтверджуючі документи.
З ризиками, які несуть законопроєкти, що мали б допомогти позичальникам, розбиралась авторка DT.UA Юлія Самаєва у статті Будинку немає, машина згоріла. Що буде з кредитами на них?