Майже половина опитаних громадян України (близько 47%) вважає корупцію перешкодою для розвитку підприємницької діяльності на території нашої держави. Ця відповідь лунала найчастіше, свідчать результати дослідження Фонду "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва та Київського міжнародного інституту соціології, проведеного в липні 2023 року методом face-to-face за участі 2011 респондентів від 18 років.
Також майже 37% учасників опитування назвали перешкодою руйнування внаслідок війни Росії проти України, понад 36% – неадекватну систему податкового адміністрування та контролю, майже 36% – низький рівень підтримки з боку держави.
"Показово, що проблеми, які напряму залежать від якості державного управління, посідають три з чотирьох перших позицій, які, на думку українців, заважають розвитку підприємництва. Водночас наступними за негативним впливом на підприємництво йдуть відтік фахівців і підприємців за кордон (29%) та відтік працівників за кордон (28%)", – зазначили в Фонді.
Серед перешкод для бізнесу корупцію трохи частіше називали на сході України, рідше – на заході. Схожа тенденція щодо критичного ставлення до податкового контролю. Представники більш постраждалих через бойові дії східних і південних регіонів частіше згадували про відтік фахівців і підприємців за кордон, а також про відтік працівників.
У людей також дізналися думку про те, який суб’єкт насамперед зможе ефективно та без корупції здійснити повоєнне відновлення країни.
Найбільші показники довіри, хоч і невисокі, отримали великі західні приватні компанії та банки (понад 28%) і міжнародні фінансові організації, такі як Міжнародний валютний фонд і Світовий банк (майже 19%).
"Показово, що в суспільстві панує недовіра до вітчизняних агентів повоєнної економічної та інфраструктурної відбудови. Зокрема, у липні 2023 року лише 17,5% опитаних погодилися з думкою, що державні українські компанії та банки можуть ефективно і без корупції здійснити повоєнну відбудову країни. Рівень довіри до українських приватних компаній та банків ще нижчий – 8%", – йдеться в дослідженні.
Найменше люди вірять, що великі незахідні компанії та банки (наприклад, з держав Азії) у першу чергу зможуть відновлювати Україну ефективно та без корупції. Довіра лише від приблизно 3% респондентів.
Опитування Фонду "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва також продемонструвало, що більше половини українців вважають доцільним зараз критикувати владу за корупцію і не згодні з тим , що така критика дестабілізує країну та зменшує довіру закордонних партнерів.