Українські оператори розповіли, який зв'язок більш надійний у випадку повномасштабного вторгнення

Поділитися
Українські оператори розповіли, який зв'язок більш надійний у випадку повномасштабного вторгнення
На випадок воєнного стану, за Законом "Про правовий режим воєнного стану", для телеком-мереж може встановлюватись особливий режим роботи.

У вітчизняних операторів мобільного зв'язку є великий досвід швидкого відновлення обладнання у прифронтових територіях, під час надзвичайних ситуацій і т.п., а тому вони гарантують, що зв’язок в Україні працюватиме стабільно майже за будь-яких умов. Відповідні роз'яснення операторів зібрало спеціалізоване видання AIN.ua.

"У випадку повномасштабного вторгнення Росії на територію України одним з головних питань є доступність зв’язку: його можлива відсутність — один з найбільших страхів цивільного населення. Оператори запевняють, що зв’язок — буде", - йдеться в повідомленні.

Щодо мобільного зв'язку, оператори України у коментарях запевнили, що у таких компаній є досвід роботи за різних складних обставин (стихійні лиха, пошкодження обладнання, кібератаки). І вони зараз працюють над тим, щоб забезпечувати зв’язок за умов ескалації. Навіть за умов, коли можуть бути перебої в електриці.

Так, зокрема, дата-центри операторів та основні підсистеми мережі побудовано з необхідним резервуванням елементів ядра мережі, каналів передачі даних, виходів до інтернету тощо. Тобто, є можливість підтримувати працездатність обладнання навіть в умовах порушення енергоживлення за допомогою дизель-генераторів достатній час.

За необхідності, оператор може використовувати резервне обладнання і резервні канали передачі даних для забезпечення роботи мережі. У разі частково відключення в одних регіонах, функції можуть дублюватись іншими регіонами.

"Тож, навіть при перебоях у живленні та пошкодженні кабелів, мобільних вишок, антен чи іншого, оператори зможуть забезпечити зв’язок за рахунок резервних маршрутів та обладнання", - йдеться в повідомленні.

Щодо фіксованого зв'язку, то за надзвичайних обставин фіксований телефонний та оптичний інтернет-зв’язок більш захищені ніж мобільний — адже потрібно фізично пошкодити кабель, щоб їх перервати. Радіозв’язок, з іншого боку, можна глушити спецзасобами.

Ще один нюанс: у багатьох містах телефонні кабелі, а також кабелі оптичного інтернету знаходяться у кабельній каналізації під землею. А до будинків вони потрапляють через підвальні приміщення. Тож ризики пошкодження такого обладнання нижчі, аніж для, приміром, мобільної вишки. Щоправда, навіть без загрози воєнних дій таке обладнання іноді крадуть або псують — як у пошуках мідного кабелю, так і з іншими цілями.

З іншого боку, в містах частина провайдерів фіксованого інтернету заводить кабелі до будинків по дахах (так звана “воздушка”: на дахах з’являється павутиння з кабелів, яке може бути пошкоджене. В селах в операторів оптичні лінії зв’язку часто йдуть по підвісах електроопор.

Але назагал, комбінація фіксованого та мобільного телефонного зв’язків разом з оптичним інтернетом є стабільною.

Щодо супутникового зв'язку, один з українських операторів супутникового зв’язку розповів, що за підтримки та контролю спеціальних державних органів були розроблені всі необхідні плани для безперервності та відновлення постачання таких послуг. Зокрема, підвищено відмовостійкість критичних елементів мережі, сформовано запаси ресурсів, групи оперативного реагування на надзвичайні ситуації (кібератаки, відключення мобільного зв’язку), установлено канали альтернативних комунікацій.

Нагадаємо, на випадок воєнного стану, за Законом "Про правовий режим воєнного стану", для телеком-мереж може встановлюватись особливий режим роботи. Рішення про це приймає Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації (Держспецзв’язку). Керуватиме мережами у цьому разі Національний центр оперативно-технічного управління мережами.

А яким зв'язком користуються військові, свого часу на ZN.UA розповідав Директор Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Валентин Бадрак у матеріалі - "Зв'язок для армії: стратегічне питання номер один".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі