Україна звинувачує США у мільярдному дефіциті бюджету через затримки з допомогою – FT

Поділитися
Україна звинувачує США у мільярдному дефіциті бюджету через затримки з допомогою – FT © Сергій Марченко / Facebook
Дефіцит бюджету Мінфін оцінює у 43 мільярди доларів.

Міністр фінансів Сергій Марченко закликав західних союзників прискорити виділення кредиту Україні в розмірі 50 мільярдів доларів, стверджуючи, що затримки з поставками озброєнь призвели до зростання дефіциту бюджету, через що Київ змушений шукати гроші, щоб платити зарплату військовим.

В інтерв’ю для The Financial Times посадовець розповів, що повільне постачання зброї, особливо зі США, призвело до зростання військових витрат на 12 мільярдів доларів. За його словами, це означає, що країна буде змушена зафіксувати дефіцит, який, за оцінками інших урядовців, цього року становитиме трохи менше чверті ВВП – близько 43,5 мільярда доларів.

Пряма військова допомога США у розмірі 27 мільярдів доларів схвалена Конгресом у квітні цього року, але її виділення продовжує бути "повільним", сказав Марченко.

"Ми все ще відчуваємо нестачу необхідної зброї, боєприпасів і снарядів", – додав він.

За словами міністра, така ситуація означає, що країні "не вистачатиме грошей на виплату зарплат нашим військовим", додавши, що затримки з наданням допомоги означають, що зарплатні пакети, зарезервовані на кінець 2024 року, були використані для "закупівлі необхідного озброєння та боєприпасів" на початку цього року.

Західні союзники не фінансують безпосередньо зарплати української армії, але відсутність американської зброї та одночасне зростання військових витрат означає, що Києву доведеться фінансувати війну за рахунок скорочення витрат, продажу державних активів і підвищення податків.

Марченко заявив, що небезпечна фінансова ситуація в країні підкреслює необхідність для США та інших країн пообіцяти більшу допомогу і прискорити прогрес у наданні кредиту, обіцяного лідерами G7.

"Велика сімка" має намір завершити надання кредиту цього року і виплатити його за рахунок прибутків, отриманих від заморожених активів російського центрального банку на суму 260 млрд. євро, більшість з яких знаходиться в бельгійському банку Euroclear. Союзники вирішуватимуть, як витратити $50 млрд, але українські урядовці сподіваються, що принаймні частина з них виділять на озброєння.

"Україна перебуває в дуже вразливому становищі", - сказав він, додавши, що кредит у розмірі 50 мільярдів є "чарівним рішенням", яке дозволить закупити військові товари і не допустити падіння фінансового стану, що може занепокоїти кредиторів, таких як МВФ.

Однак поки уряд проводить комплекс заходів з реструктуризації боргу, приватизації та підвищення податків для покриття дефіциту бюджету, інвестори вважають, що Київ повинен зробити більше для боротьби з великою тіньовою економікою.

"Уряд України повинен визнати масштаби тіньової економіки і негайно розпочати боротьбу з нею", - сказав голова Американської торговельної палати в Україні Енді Гундер.

За оцінками голови парламентського комітету з питань оподаткування Данила Гетьманцева, обсяг тіньової економіки в Україні може становити до 12 мільярдів доларів.

Натомість український уряд запропонував підвищити військовий податок, який стягується із зарплат громадян, з 1,5% до 5%. Він може бути поширений і на самозайнятих людей. Уряд також сподівається розширити коло підприємств, які повинні сплачувати військовий податок, і запровадити вищі податки на предмети розкоші. Імовірно, збільшиться кількість товарів, що підлягають обкладенню акцизним податком, а в деяких випадках зросте і ставка, що стягується.

Деякі економісти вважають, що подальше підвищення податків неминуче.

Нагадаємо, кредит у розмірі 50 мільярдів доларів для України обслуговуватиметься за рахунок доходів, отриманих від активів російського центрального банку на суму близько 300 мільярдів доларів, заморожених на Заході після вторгнення Москви в Україну на початку 2022 року.

Водночас спецпредставниця США з питань економічного відновлення України Пенні Пріцкер сказала, що міжнародні партнери мають допомогти втілити в життя “українську мрію”, проте найперше держава повинна бути зацікавлена у цьому і очолити процес відновлення. Зокрема Сполучені Штати заохочують українську владу зосередитися на збільшенні прибутків за рахунок реформи митниці та боротьбі із сірими ринками, а не підвищенні податків для населення.

Пріцкер також представила план із п'яти пунктів, які мають забезпечити успішну відбудову держави.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі