В Національному банку вірять, що підвищення облікової ставки до 25% було останнім, це вберегло Україну від гіперінфляції, і надалі НБУ зможе повернутися до пом’якшення монетарної політики. Про це йдеться в опублікованих підсумках дискусії членів Комітету з монетарної політики (КМП), яка передувала ухваленню Правлінням НБУ рішення підвищити облікову ставку до 25%.
"Зволікання з підвищенням облікової ставки призвело б до гіперінфляції, від якої програли усі: і бізнес, і громадяни. Більшість членів КМП висловилася за рішуче підвищення облікової ставки у червні: семеро – до 25%, двоє – до 24%", - зазначили в НБУ, наголосивши, що лише заощаджень домогосподарств у банківській системі зберігається близько пів трильйона гривень.
Щоб уникнути такого сценарію, особливо в умовах тривалої війни, необхідним був перехід до політики дорогих грошей (високих ставок) в економіці. Так, наприклад, вчинив центробанк Ізраїлю в 90-х роках.
"Якщо не вживати заходів для захисту цих грошей від знецінення, у певний момент вони опиняться на валютному ринку, а банки зіткнуться з лавиноподібним відпливом вкладів. Стрімке зростання імпорту в травні, а також сплеск попиту на готівкову валюту свідчили про серйозність цієї загрози. Наразі НБУ має можливість задовольняти цей попит за рахунок валютних інтервенцій", - стверджують в Нацбанку.
За даними НБУ, чистий продаж валюти у травні для покриття зростаючого дефіциту валюти становив 3,4 млрд дол, що суттєво перевищило березневі та квітневі обсяги (1,8 млрд дол. США та 2,2 млрд дол. США відповідно).
Водночас, на даний момент більшість членів КМП очікують, що підвищення облікової ставки до 25% було останнім у цьому циклі.
Зменшення попиту на валютному ринку знизить тиск на ньому, дасть змогу захистити міжнародні резерви України та мінімізує ризики для курсової та цінової стабільності. Й у перспективі, в міру поліпшення ситуації на фронті та в економіці, НБУ зможе повернутися до пом’якшення монетарної політики.
Як вважають експерти КМП, психологічний шок від війни поступово змінює економічна логіка ухвалення рішень бізнесом та населенням.
Нагадаємо, за власним прогнозом НБУ зможе розпочати зниження облікової ставки не раніше кінця року, а більш активно рухатися у бік її зменшення - вже у 2023-му.