Україна пройшла пік зростання цін, але з прогнозами Нацбанк трохи не вцілив

Поділитися
Україна пройшла пік зростання цін, але з прогнозами Нацбанк трохи не вцілив
Подорожчанням енергоресурсів і сировини, а також збільшенням витрат бізнесу на оплату праці внесли корективи в прогнози.

Пік зростання споживчих цін Україна пройшла у вересні, але споживча інфляція досі залишається вище прогнозованої. Це випливає з коментаря Національного банку щодо рівня інфляції у листопаді 2021 року.

"Пік зростання споживчих цін пройдено у вересні, про що свідчить уповільнення інфляції в жовтні та листопаді 2021 року. Але фактична споживча інфляція залишалася вищою за прогноз, опублікований в Інфляційному звіті за жовтень 2021 року", - зазначають в Нацбанку.

За даними НБУ, це обумовлено подорожчанням енергоресурсів і сировини, а також збільшенням витрат бізнесу на оплату праці.

Так, під впливом високих виробничих витрат бізнесу тривало подорожчання оброблених продовольчих товарів (на 13,3% у річному вимірі). Зросли ціни на макаронні вироби та хлібопекарську продукцію, а також на молочні та м'ясні продукти.

Надалі прискорювалося подорожчання молока і м'яса через складну ситуацію в тваринництві та зростання виробничих витрат, зокрема на корми та енергію.

Продовжував помірно дорожчати алкоголь.

Надалі прискорювалися темпи зростання вартості послуг (на 10,1% у річному вимірі). 

Так, суттєво зростакли ціни на послуги туроператорів. Зокрема стрімко подорожчали пакетні тури.

Дорожчали послуги кінотеатрів, спортзалів, готелів, хімчисток та закладів громадського харчування - через збільшення виробничих витрат бізнесу та карантинні обмеження.

Надалі зростала вартість послуг лікарень на тлі підвищеного попиту у зв'язку з новою хвилею COVID-19.

Також дорожчало страхування автомобілів.

На непродовольчі товари темпи зростання цін  залишилися на рівні жовтня. З одного боку, подорожчав домашній текстиль і побутова техніка, зокрема через послаблення курсу гривні до долара США в другій половині листопада. А з іншого, – надалі знижувалися ціни на одяг і взуття та автомобілі під впливом посилення гривні в попередні місяці та її зміцнення до низки інших валют основних партнерів упродовж листопада. 

Водночас, знижувалися темпи зростання цін на соняшникову олію - завдяки надходженню на ринок продукції нового врожаю та через збільшення бази порівняння.

Знизилися темпи зростання цін на фрукти та овочі - через розширення пропозиції. Зокрема, яблука та цитрусові надалі дешевшали, зменшилися й ціни на помідори, а подорожчання огірків стрімко сповільнилося.

Продовжували знижуватися й темпи зростання цін на цукор - через високий врожай цукрових буряків. Повільніше також зростали ціни на яйця.

Знизилися й темпи зростання цін на тютюнову продукцію.

Нагадаємо, інфляція за підсумками року перевищить прогнози, оскільки відбувається посилення тиску на ціни все ширшого переліку товарів та послуг. Про це миулого тижня заявили у Нацбанку.

Раніше Національний банк також переглянув і погіршив оцінку зростання валового внутрішнього продукту (ВВП) України за підсумками поточного року -  з 3,8% до 3,1%, в 2022 році - до 3,8% з 4%.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі