Днями заступник голови Міненерго Сергій Чех спробував з голосу внести до порядку денного засідання Кабміну, призначеного на 17 травня, питання про реструктуризацію НАК «Нафтогаз Україна».
Тим не менше, оскільки в четвер уряд ніяких документів із цього приводу не розглядав, схоже, що ідеологи приватизації «Нафтогазу» обробили ще не всіх, пише в статті для DT.UA Алла Єрьоменко.
«... Пану Фірташу та його партнерам подавай усю українську ГТС. А там уже кому треба - вирішать, передавати її «Газпрому» відразу чи, може, частинами. Наприклад, поки що залишивши за собою «підземки»…», - зазначає вона.
Зокрема, як стало відомо DT.UA, останнім часом юристи близького міністру газово-хімічного магната Дмитра Фірташа проводили підготовчу роботу для того, щоб Кабмін затвердив саме їхній варіант так званої реструктуризації «Нафтогазу Україна».
«Газпром» може вплинути на реструктуризацію «Нафтогазу»
Форми приватизації «Нафтогазу України» існують і обговорюються різні. Але основний тренд, за інформацією джерел DT.UA, у тому, щоб дешево та швидко (краще, якщо вдасться, - за борги) приватизувати дві основні дочірні компанії «Нафтогазу України»: «Укргазвидобування» і «Укртрансгаз». Їх уже не перший рік активно вганяють у борги. За основу взято перевірений і уточнений варіант «прихватизації» «Укрнафти» - дешево, швидко і тільки «своїм».
Нагадаємо, що після акціонування найбільшої вітчизняної нафтовидобувної компанії контрольний пакет «Укрнафти» сьогодні належить державі, а управляє і отримує прибуток від такого управління мажоритарний акціонер - група «Приват» (правда, під наглядом «наглядача» від компанії «Батьки і діти Лтд.» ).
Судячи з проекту постанови Кабміну, що наразі готується, з яким, не випускаючи з рук, дали можливість ознайомитися DT.UA, приблизно те ж хочуть зробити з видобувним та газотранспортним підприємствами НАКу.
«Їх спочатку перетворять на ПАТ - публічні акціонерні товариства (як це зробили з «Укрнафтою»), а потім ідеологи, навіть не купуючи повного пакета акцій, управлятимуть на свій лад - без будь-якого контролю з боку держорганів і, тим паче, громадськості. І будьте спокійні, «рядові газоспоживачі» до переліку «прихватизаторів» не ввійдуть. Вони його навіть не побачать», - пише автор статті в DT.UA Алла Єрьоменко.
При цьому ідеологи «реструктуризації» «Нафтогазу України» не забувають про такі важливі й дорогі активи тих же поки ще ДК «Укргазвидобування» і ДК «Укртрансгаз», як непрофільні. А це - і всі підприємства, створені за участю цих дочірніх компаній, що обслуговують їх, і санаторно-курортні комплекси по всій країні, і тисячі гектарів землі, і чимало всякої всячини. Усе це можна в процесі «очищення від непрофільності» за безцінь продати «своїм», а потім задорого - «чужим».Скільки мільярдів гривень коштує все «непрофільне» добро «Укргазвидобування» і «Укртрансгазу» при такому розкладі громадськість навряд чи дізнається.
Відзначимо, що частина ідеологів «прихватизації» «Нафтогазу» до непрофільних видів діяльності, наприклад, ДК «Укртрансгаз», відносить і підземні сховища газу (відповідно, і всі послуги, витрати та прибутки, що випливають із цього ду-у-же вже «непрофільного» газотранспортного бізнесу). Цей «непрофільний» бізнес - 12 ПСГ «Укртрансгазу» з активною ємністю понад 30 млрд. кубометрів газу на рік.
«За такі «непрофільні» активи будь-яка європейська компанія, включаючи «Газпром», душу продала би кому завгодно. Була б душа…Тим більше що «Газпром» не приховував свого інтересу до українських «підземок», - продовжує автор статті.
«А от хто саме стане правонаступником батьківських прав на ДК «Укргазвидобування» і ДК «Укртрансгаз», а також їх «непрофільних» активів і в якому обсязі - питання поки ще відкрите. Чи стане наступником «Газпром» (відразу чи потім)? Чи все успадкує дуже закрита й швидкозростаюча (у фінансовому плані) компанія «Батьки і діти Лтд.»? Чиї ж інтереси насправді обстоює (чи переслідує) Д.Фірташ?..» - запитує автор.
Подробиці читайте в статті «Шура, пиляйте труби - вони золоті!» в свіжому номері «Дзеркала тижня. Україна». !zn
Читайте також:
"Газовий лабіринт"
«Нафтогаз» почав підготовку до продажу ГТС
«Нафтогаз Україна» хотів би вийти на IPO в 2012-2013 роках
Україна надала доступ до своєї ГТС приватному бізнесу
Бойко планує продати чверть "Нафтогазу" за 5-6 млрд доларів
В уряді запевняють, що шляхи створення консорціуму з управління ГТС залишилися
Реструктуризація "Нафтогазу" - внутрішня справа України, і про злиття з "Газпромом" мова поки не йде, - прес-секретар Азарова
Корпоративна заборгованість «Нафтогазу» може бути трансформована в державний борг (документ)