У ВР зареєстровано безпрецедентний законопроєкт, який дозволить розв'язати патову ситуацію з націоналізацією "Сенс банка"

Коментар ZN
Поділитися
У мирний час і без внесення змін до законодавства, націоналізувати безпроблемний банк було б неможливо.

У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт №9107, який фактично перевертає законодавство України в частині підстав для націоналізації банків, оскільки дозволяє державі забрати у свою власність приватний банк, який не має проблем ані з ліквідністю, ані з капіталом. Законопроєкт покликаний розв'язати тупикову ситуацію з "Сенс банком" (колишній "Альфа-банк"), який лишався останнім російським банком на ринку в Україні, але держава не могла його ані ліквідувати, ані націоналізувати.

Текст законопроєкту наразі відсутній, але доручення підготувати такий законопроєкт, який би дозволив націоналізувати "Сенс банк", голова НБУ Андрій Пишний віддав у лютому поточного року. Тому, загалом концепція законопроекту зрозуміла.

Ще в жовтні 2022 року Україна наклала санкції на співвласника та найбільшого акціонера "Альфа-банку" Міхаіла Фрідмана. Але держава не могла нічого зробити з цим банком, оскільки з одного боку в законодавстві України не було положень, які б дозволяли націоналізувати безпроблемний банк. З іншого - ліквідувати цей банк держава також не могла, оскільки банк віднесений до системних та має в Україні велику кількість вкладників.

Чому законопроєкт є безпрецедентним, розповіла експерт ZN.UA Юлія Самаєва:

Наразі для націоналізації банку існує дві підстави: недостатність капіталу, та нестача ліквідності. Однак з початком широкомасштабної війни вимоги до капіталу банків НБУ не застосовує. Отже єдиною підставою для націоналізації "Альфа-банку" (тепер "Сенс банк") була нестача ліквідності. Дійсно, у першій половині 2022 року відтоки ліквідності у банку були. Але згодом вони зупинилися, банк повернувся до "форми". І НБУ втратив підставу для націоналізації. А ліквідовувати "Альфа-банк" не можна, оскільки він є системним банком із великою кількістю клієнтів фізосіб. Даний законопроєкт покликаний допомогти Нацбанку віднайти підстави для націоналізації, якщо, звісно, у регулятора досі є таке бажання. І після його прийняття, сподіваємось, нікому і ніщо вже не буде заважати це зробити. Так би мовити, закон має сенс.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі