У складно організованій системі глобальних фінансів високі ставки не завжди гарантують приплив капіталу. І Україні буде складно залучати інвесторів навіть гарантуючи високу прибутковість. Про це у своїй статті для ZN.UA пише член Ради НБУ Віктор Козюк.
На його думку, традиційно вважається, що різниця в відсоткових ставках є вихідним пунктом аналізу потоків капіталу, але поправка на ризик дещо ускладнює картину. Потоки капіталу реагують на різницю у ставках за умови, що ризик вкладень прийнятний порівняно з альтернативними варіантами. У разі, якщо ризик неприйнятний, навіть прибутковість не мотивує інвесторів.
Останні три роки показують, що сама по собі монетарна політика НБУ не є винятковим фактором, заохочує або обмежують приплив капіталу. Важливі також і глобальний контекст, і оцінка суверенного ризику з боку інвесторів. Але це не виключає питання, чи не краще було б НБУ, беручи до уваги інформацію про ситуацію в глобальній економіці, більш виражено стримувати зміцнення курсу гривні і готуватися до шоків. А уряду - володіти запасом фіскального простору заради контрциклічної стабілізації.
Детальніше про те, чому інвестори найближчим часом не повернуться в Україну читайте в тексті Віктора Козюка для ZN.UA – "Капітал іде. Чи готова до цього Україна?".