У ЄС вивчають дії Газпрому на газовому ринку: Вітренко розкрив деталі

Поділитися
У ЄС вивчають дії Газпрому на газовому ринку: Вітренко розкрив деталі © ZN.UA
Генеральний директорат із конкуренції Європейської комісії вже двічі звертався до "Нафтогазу" з уточненнями щодо окремих аргументів, викладених у документі.

Генеральний директорат із конкуренції Європейської комісії DG Competition розпочав розгляд скарги "Нафтогазу" на дії "Газпрому" на газовому ринку Європи. Деталі розповів глава НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко.

"Ще в грудні 2021 ми подали офіційну скаргу до антимонопольного органу Європейської комісії на дії Газпрому, якими той спровокував кризу на енергетичному ринку, і продовжує затягувати газовий зашморг на шиї європейських країн. DG Competition розпочав розгляд цієї скарги на початку року і вже двічі звертався до Нафтогазу з уточненнями щодо окремих аргументів, викладених у документі", - повідомив Вітренко.

За словами очільника "Нафтогазу", українська держкомпанія надала DG Competition конкретні пропозиції, як можна нормалізувати ситуацію на ринку газу зараз і мінімізувати можливість Газпрому шантажувати Європу в майбутньому.

Водночас Вітренко визнав, що така скарга мала б бути подана ще в 2020 році.

"Мусимо визнати, що скаргу до DG Competition Нафтогаз мав подати ще у 2020 році. І якби це було зроблено вчасно, можна було б очікувати, що антимонопольний регулятор зобов’язав би Газпром припинити зловживання, що своєю чергою дозволило б значно збільшити пропозицію газу на європейському ринку, в який інтегрований і український оптовий ринок газу, а відтак дефіциту і штучного підняття цін в Європі, через яке страждає зокрема й українська промисловість, цього року не було б", - наголосив Вітренко.

Нагадаємо, у Єврокомісії повідомили, що отримали скаргу компанії "Нафтогаз" на домінуюче становище російського концерну "Газпром" на ринку газу в Європі ще 3 січня. Скарга буде розглянута відповідно до стандартних процедур.

Звернення "Нафтогазу" до Єврокомісії містить короткий опис зловживань та антиконкурентних дій з боку російського монополіста - компанії Газпром:

  • свідома відмова заповнювати газові сховища у ЄС, які належать Газпрому чи в яких він має значні заброньовані обсяги;
  • раптове та без вагомих причин припинення реалізації газу через власну електронну платформу;
  • відмова додати на своїй електронній платформі точку передачі газу на кордоні РФ та України;
  • відмова збільшити поставки газу до ЄС попри наявні обсяги газу та транзитні потужності для його транспортування;
  • блокування експорту газу, що видобувається в Росії приватними компаніями, а також - блокування транзиту газу з країн Центральної Азії до Європи.

"Нафтогаз" також звертає увагу Європейської Комісії, що указані дії Газпрому є ключовою причиною кризи та рекордного зростання цін у Європі.

"Нафтогаз" просить Європейську Комісію вжити комплекс негайних забезпечувальних заходів.

  • Зокрема, Нафтогаз просить ЄК зобов’язати Газпром виставити на продаж через електронну платформу значні обсяги газу для поставки на українсько-російському кордоні або принаймні на кордоні України та країн ЄС. При цьому клієнти Газпрому отримають можливість купувати газ, зокрема, на кордоні Росії з Україною для подальшого самостійного бронювання потужностей ГТС та транспортування до Європи та/або закачки газу до українських ПСГ.
  • Крім того, Газпром має надавати технічні можливості своєї газотранспортної системи для експорту газу приватними російськими видобувними компаніями, а також транзиту газу з країн Центральної Азії.
Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі