У 2021 році економіка України виросте, але для істотного зростання передумов немає - Atlantic Council

Поділитися
У 2021 році економіка України виросте, але для істотного зростання передумов немає - Atlantic Council © economy.kz
Українська економіка в порівнянні з іншими країнами практично не постраждала від коронакризи.

Прогнози і цілі, які озвучувала влада України на початку 2020 року, не дивлячись на те, що здавалися реальними, не справдилися. Тодішній прем'єр-міністр Олексій Гончарук оголосив, що ВВП України в 2020 році зросте на 5%. На жаль, як пише експерт Atlantic Council Андерс Аслунд, замість зростання український ВВП скоротився на ті ж 5% за підсумками 2020-го. Головною причиною, звичайно, стала пандемія COVID-19.

"У 2021 році цілком розумно очікувати, що економіка виросте більш ніж на 5%, але це буде лише відскоком назад. Це очікуване зростання відображає те, наскільки економіка скоротилася в минулому році. Хоча не всі причини для цього були пов'язані з локдаунамі. У порівнянні з іншими країнами Україна відносно непогано впоралася з кризою коронавирусу. Але не через економічну політику уряду ", - цитує його Уніан.

Він нагадав, що валютні резерви зросли до 28,5 мільярдів доларів до кінця року. І це найбільші запаси з часів 2011 року, коли Віктор Янукович почав грабувати країну. Зростання валютних резервів стало можливим, оскільки Україна отримала виграш від зовнішньої торгівлі. Умови для країни значно покращилися в 2020-м, тому що ціни на головний український експорт: аграрні продукти, залізна руда і сталь, - виросли. А ціни на енергоносії, навпаки, скоротилися. Як результат, Україна отримала профіцит поточного рахунку на рівні 4%, хоча зазвичай вона фіксувала дефіцит на рівні 3% від ВВП. Однак, такий ефект навряд чи повториться.

Головний інститут, відповідальний за українські економічні досягнення останніх 6 років, на думку Аслунда, - це Нацбанк. Він зміг скоротити інфляцію за допомогою відповідальної монетарної політики і закриття більш ніж 100 фіктивних банків в ході широких реформ. Завдяки цьому, обмінний курс гривні стабілізувався, а в 2019 році навіть зріс.

На жаль, хороші справи не залишаються безкарними. Більшість іноземних економічних спостерігачів називали роботу НБУ після 2014 року найбільшим досягненням Києва в полі реформ. Але адміністрація Володимира Зеленського чомусь почала ставитися до цього як до помилки. У перші місяці 2020 року українські еліти вимагали менших процентних ставок, ослаблення гривні і підвищення інфляції, щоб вони могли заробляти більше, роблячи менше. На жаль, голоси людей, чиї запрлати в доларовому еквіваленті скорочувалися, проігнорували. Аслунд зазначає, що МВФ все ж зміг переконати український уряд не повертати банки-банкрути їх старим власникам і дотримуватися і надалі суворої монетарної політики.

За його словами, в 2020 році Україна зіткнулася з проблемою зелених тарифів. За часів Януковича Київ був одним з багатьох європейських столиць, які ввели високі зелені тарифи, щоб оживити інвестиції у вітрову і сонячну енергетику. Це дійсно привернуло значні прямі іноземні інвестиції в Україну. У 2020-му, проте, український уряд не знав, що з цими тарифами робити. Він чекав занадто довго, зберігаючи державну заборгованість на рівні мільярда доларів. Можна довго сперечатися про те, що було привальним і неправильним в українській регуляції цін на електроенергію. Але накопичення заборгованості - не вихід. Те, як уряд звертався з цими боргами, відбило бажання іноземних інвесторів вкладати гроші в Україну.

"Українські недоліки в сфері верховенства закону погано впливають на всю економіку. Навесні 2020 року український парламент прийняв довгоочікуваний закон про земельну реформу, відкривши шлях до ринку аграрної землі. Чи буде ця реформа ефективної без надійного права власності? Багато інвесторів залишаються невпевненими", - йдеться у статті.

За словами експерта, зате іноземці продовжують з радістю купувати українські бонди. Цей ентузіазм пов'язаний з високими відсотками, які Україні доведеться заплатити на тлі юридичної невизначеності.

Однак експерт упевнений, що для суттєвого зростання України необхідно реформи і верховенство права. Тільки після вирішення цих завдань в країну прийдуть іноземні інвестиції.

Як писало zn.ua, майже напевно, що 2021 рік буде для економіки України складним. Чинників, які могли б виправити ситуацію, практично немає. А ось причин для тривоги більш, ніж достатньо. Тут і негативні очікування, пов'язані з новим штамом коронавірусу, і невизначеність з макрофінансуванням від Міжнародного валютного фонду (МВФ), і великий дефіцит держбюджету при сумнівному зростанні валового внутрішнього продукту (ВВП).

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі