Ціни на овочі в Україні наприкінці 2022 року були, за окремими позиціями, рекордно високими, а за іншими – рекордно низькими. Причиною такої ситуації стало повномасштабне військове вторгнення РФ, що зруйнувало виробництво на півдні України та всю логістику. Про це повідомили аналітики видання EastFruit.
Які змінилися ціни на овочі в Україні
У 2022 році найбільше подорожчала цибуля. Оптові ціни на цибулю у 2022 році зросли в гривні в 3,1 раза.
Не набагато відстала також морква, яка подорожчала у 2,4 раза в гривні. Зростання цін в доларах було меншим, але, оскільки споживачі в Україні платили за овочі у гривні, то саме показник зростання ціни в гривні є більш показовим.
Аналітики зазначили, що оптові ціни на цибулю і моркву були рекордними для кінця року для України. Ціни на цибулю більше ніж втричі перевершували попередні рекордні ціни й були в п'ять разів вищі, ніж середні показники для останніх кількох років.
По моркві ціни також були рекордно високими. Попередні рекордні рівні було перевищено у 2,5 раза, а середні рівні – в п'ять-шість разів.
Експерти підкреслили, що прямо протилежною була ситуація з ціною на картоплю
«Основні виробничі регіони картоплі не були окуповані російськими агресорами, або були звільнені вчасно для відновлення польових робіт. Крім того, населення, побоюючись проблем з доступом до продуктів харчування, різко збільшило площі під картоплею, що призвело до надлишку продукції на ринку», – пояснили аналітики.
Так, середня оптова ціна картоплі в Україні наприкінці 2022 року була лише на 11% вищою в гривні за ціну у 2021 році, але на 17% нижчою в доларах. Фактично ціна в 14 центів США на 30 грудня 2022 року була найнижчою за всі роки.
Експерти пояснили, що говорити про доходи для фермерів, які вирощують картоплю, за такого рівня оптової ціни не доводиться, оскільки він не покривав витрати навіть на закупівлю якісного насіннєвого матеріалу.
«І це може негативно відбитися на виробництві картоплі у 2023 році», – сказали вони.
Менш відчутно, ніж морква та цибуля, подорожчали огірки та перець. Таке зростання цін можна вважати менш різким, ніж можна було б очікувати. Аналітики додали, що попит на тепличні овочі в Україні також помітно знизився.
Раніше у Національному науковому центрі «Інститут аграрної економіки» порахували, скільки в Україні коштував новорічний стіл для сім'ї з чотирьох осіб.