Ціни в «харчових» контрактах Міноборони пішли вгору з осені 2022 року

ZN.UA Ексклюзив Інфографіка Коментар ZN
Поділитися
Ціни в «харчових» контрактах Міноборони пішли вгору з осені 2022 року © прес-служби Міноборони України
Міноборони оприлюднило кілька каталогів із закупівель через три тижні після публікації ZN.UA

Голова антикорупційного комітету Верховної Ради Анастасія Красносільська отримала від Міноборони документи щодо закупівель харчів для солдатів за 2022 рік. Через три тижні  після публікації «Дзеркала тижня» контракту на постачання продуктів солдатам у тилових областях на 13 мільярдів гривень Міноборони нарешті оприлюднило ще кілька каталогів з закупівель. Отримана інформація не повна, але дає певне уявлення про те, що ціни «харчових» контрактів почали відриватися від середніх ринкових цін в Україні вже восени 2022 року (див. Рис.1-9).

ZN.UA

ZN.UA

ZN.UA

ZN.UA

ZN.UA

ZN.UA

ZN.UA

ZN.UA

ZN.UA

Цілком очевидний перший стрибок цін на всі види харчів був на початку березня – у пік загальної невизначеності в країні. Цей стрибок є цілком зрозумілим та виправданим. Вже з квітня ціни поступово почали повертатися до середнього ринкового рівня, а окремі відхилення цілком можна пояснити логістичними проблемами того періоду.

Натомість ріст цін у «харчових» контрактах, що почався восени, важко пояснити з точки зору ринкових чинників, адже усі фактори, що впливали на ціну постачальників Міноборони, аналогічним чином впливали і на решту учасників ринку, та мали б відобразитися у середній ринковій ціні, зафіксованій Держстатом.

Вочевидь, спорадичність інформації, яку надає Міноборони стосовно цих закупівель, породжує ще більше питань до відомства, вкотре підкреслюючи, що лише відкритість даних забезпечить повне розуміння процесів та довіру до відомства.

Коментар Юрія Ніколова

Здається, що коли ЗСУ героїчно звільнили від ворога Харківщину та Херсон у деяких тиловиків Міністерства оборони трапилось «головокруженьє от успєхов» і вони вирішили, що перемога вже в кишені. Вони включили реверсний режим повернення до корупційних навиків. Та наприкінці року навіть перевиконали план за маржою. Зрештою контрактні ціни на 2023 рік подекуди вже у рази перевищували ціни Держстату, чого не було на графіках до вторгнення, та навіть до осені минулого року. Кілька начпродів надали мені копії накладних, за яким у листопаді-січні здійснювалась поставка харчів у військові частини. Ці файли пояснюють, чому Міноборони не хоче їх показувати. Бо виявиться, що поставка продуктів йшла за цінам, які копієчка в копієчку, відповідають контрактним. А контрактні ціни у цей період, як ви бачите, сильно відрізнялись від ринкових. Тож тепер свою роботу мають виконати правоохоронні органи, адже накладні є повноцінними доказами для кримінальних проваджень, відкритих за цими закупівлями НАБУ, ДБР та БЕБ, які існують не лише на відкати, але й на наші податки.

Методологія побудови інфографіки

«Дзеркало тижня» виокремило кілька продуктів, які точно постачаються військовим частинам: картоплю, буряк, капусту, яйця тощо (як і солдати ми обійшлися без осетра охолодженого).

Постачальники харчів і дата укладення контракту: Національний авіауніверститет 23.02.2022, КНУ ім. Шевченка 23.02.2022, «Військсервіс-Волонтер» 04.03.2022, «Преміум компані» 07.03.2022, «Нова-Постач» 7.03.2022, «Гарна страва» 17.03.2022,  «Армісет» 18.04.2022, «Архімагір» 09.08.2022, «Ок ленд фуд» 18.08.2022, «Ректан» 26.09.2022, «Актив компані» 24.11.2022, «Біосоіл» 24.11.2022.

До цих контрактів ми додали вже відомий каталог «Актив компані» з контракту, укладеного 23 грудня 2022 року на поставку харчів у 2023 році.

До даних з контрактів ми додали відомості Держстату щодо середніх цін по Україні на дату укладення кожної з міноборонівських угод.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі