Ціни на нерухомість в Україні стимулюють іноземці, збиває - агресія Росії: що далі?

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Ціни на нерухомість в Україні стимулюють іноземці, збиває - агресія Росії: що далі?
Аргументи, чому відкат ринку у нинішніх умовах є неможливий.

У разі, якщо Росія все ж таки відведе війська від наших кордонів або загроза війни відступить на другий план, пропозиції нового житла на українському ринку нерухомості, як і ціни на ньому, будуть зростати. Чому це відбуватиметься, пише заслужений оцінювач Українського товариства оцінювачів; провідний акредитований член Американського Товариства Оцінювачів, віцепрезидент Європейського відділення Американського Товариства Оцінювачів Людмила Симонова на ZN.UA в матеріалі - "Орендувати чи купувати?".

"Наразі пожвавлення ринку не відбулося, і, в цьому сенсі, загроза війни вже вплинула на ринок нерухомості: він завмер", - пише вона.

Проте, на думку експертки, затишшя на ринку нерухомості України це тимчасове явище, яке аж ніяк не свідчить про те, що ринок пішов у зворотній бік після рекордного зростання в 2021 році.

"Коли ж Росія відведе війська від наших кордонів або загроза війни відступить на другий план, почнеться пожвавлення ринку", - зазначає вона.

Експертка наводить аргументи, чому відкат ринку у нинішніх умовах є неможливий.

По-перше, зазначає Людмила Симонова, світова інфляція вже підняла ціни на матеріали, і назад вони навряд чи повернуться.

По-друге, ціни в Україні стимулюють іноземці, для яких український ринок нерухомості є дуже привабливий з точки зору вартості нерухомості, а також недорогої вартості життя в країні.

Впливає на ринок також фактор тарифів на ЖКП, які значно нижчі за аналогічні тарифи в розвинених країнах. І хоча цей фактор найменше піддається прогнозуванню, на сьогодні він також є привабливим для іноземних громадян.

Серед внутрішніх факторів, які впливають на вартість нерухомості, є те, що в Україні практично немає куди інвестувати, окрім як в нерухоме майно. З іншого боку, дохідність цього ринку є значно вищою, ніж у Європі, що додатково посилюватиме фактор впливу іноземців на зростання цін на нерухоме майно.

І останнім фактором, який може стосуватися і громадян України - це фактор відкладеного попиту. Так, кількість угод у 2020 році падала, тому, що в ковідні часи купівлю нерухомості багато потенційних покупців відклали.

"Вони хотіли подивитися, що буде далі з цим ковідом. З часом люди пристосовувалися, почали дотримувати певних правил, стали доступними вакцини, потенційні інвестори заспокоїлися і повернулися до можливості придбання. Що й проявилося у зростанні кількості угод 2021 року. Тобто одним з істотних чинників виявився відкладений попит через вірус, саме він і почав розганяти ринок", - пише Людмила Симонова.

Нагадаємо, вартість житлової нерухомості в Україні за минулий рік зросла на 8,3%. За перше півріччя житло в Україні подорожчало на 4%, йдеться в рейтингу агентства Knight Frank.

Водночас, вже на початку 2022 року експерт Вадим Башта писав на ZN.UA, що цьогорічний рівень цін на квадратні метри у найбільших мегаполісах України практично не залишає сумнівів якщо не в обвалі ринку, то принаймні у різкій корекції практично всіх його сегментів. 

"Швидше за все, впаде все – від преміумкласу в "топових" локаціях центру до типового житла – квартир у спальних районах, варварськи забудованих огидними дешевими "свічками", і маргінальної старої "вторички", – стверджує Башта.

На ринку житлового будівництва відбувається ажіотаж, який не підкріплений збільшенням доходів населення. Більше того, який вичерпав попит навіть майбутніх періодів. Внаслідок цього на ринку "революційна" ситуація — "продавці не хочуть, а покупці не можуть".

Які ще аргументи наводив експерт, читайте в матеріалі - "Прогноз-2022: "Стоп-кран" на ринку житла: що буде із цінами. Три варіанти".  

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі