Три головні цілі Нацбанку та дві концепції прийняття рішення: як регулятор підходить до рішення задач

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Кожен громадянин відчує, як позначаться на доходах ріст цін, знецінення гривні та безробіття.

Повномасштабна війна посилила проблеми монетарної політики. Фінансова дестабілізація може суттєво погіршити економічну та воєнну ситуацію, а воєнні успіхи неможливі без стійкої банківської системи та надійних фінансів. Про це пише д.е.н., професор, заступник виконавчого директора Ради директорів МВФ від України (2013–2017) Олександр Петрик у статті «Три питання до НБУ, на які кожен має знати відповідь» на сайті ZN.UA.

Згідно з законодавством у Національного банку є три головні цілі:

  • досягнення цінової стабільності;
  • забезпечення фінансової стабільності;
  • підтримка економічного зростання (якщо вона не суперечить першим двом цілям).

Досягнути всіх цілей одночасно важко або взагалі неможливо, тому треба вибирати оптимальний компромісний сценарій між основними цілями політики.

Наразі критики закидають, що політика високих реальних процентних ставок стримує відновлення економіки.

Слід враховувати, що НБУ ґрунтує власні рішення на двох концепціях. Перша - центральний банк приймає рішення в умовах високої невизначеності, спираючись на власні оцінки майбутнього економічного розвитку (тоді як його критики уже знають всі події, що відбулися). Друга концепція - центральний банк має приймати таке рішення, яке може призвести до певних втрат, але не спричинить цілковитого фінансового фіаско.

Наприклад, рішення щодо значного підвищення облікової ставки збереже цінову стабільність і запобігатиме девальвації, хоча зменшить кредитну активність. З іншого боку, недостатня жорсткість може призвести до обвалу курсу, вилучення депозитів із банківської системи та фінансової дестабілізації. І в результаті не буде ні кредитної активності, ні фінансової стабільності.

Раніше ми писали про те, що Нацбанк презентував пам'ятні монети "Орьнек. Кримськотатарський орнамент", створену з використання традиційного орнаменту кримських татар – одного з корінних народів України.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі