The Economist: Що штам "Омікрон" означає для світової економіки

Поділитися
The Economist: Що штам колаж: The Economist
Найімовірніше джерело уповільнення зростання - Китай.

Через трохи понад рік після першого успіху вакцини проти COVID-19 у клінічних випробуваннях, більшу частину світу охопило почуття страху. Штам коронавірусу "омікрон", вперше публічно ідентифікований 24 листопада, може обійти захист, створений вакцинацією або інфекцією COVID-19. Всесвітня організація охорони здоров'я заявила, що "омікрон" становить "дуже високий" глобальний ризик. Керівник компанії Moderna попередив, що існуючі вакцини можуть не впоратися з новим штамом, що сильно мутував. Зіткнувшись із жахливою перспективою нових локдаунів, закритих кордонів та нервових споживачів, інвестори відреагували продажем акцій авіакомпаній та готельних мереж. Ціна на нафту впала приблизно на 10 доларів за барель - таке падіння часто асоціюється з рецесією, що насувається, попереджає журнал The Economist.

Зазначається, що ще зарано говорити про те, чи сприяють 35 мутацій в білку шипа "омікрон" тому, що він більш заразний або смертельний, ніж панівний штам "дельта". У міру того, як вчені будуть аналізувати дані в найближчі тижні, епідеміологічна картина стане більш ясною. Але загроза поширення хвилі хвороби з однієї країни до іншої знову нависла над світовою економікою, посилюючи три чинні небезпеки.

Перша полягає в тому, що жорсткість обмежень у багатих країнах зашкодить економічному зростанню. Після того, як стало відомо про цей штам, країни кинулися забороняти в'їзд із країн на півдні Африки, де його було вперше виявлено.

Ізраїль та Японія повністю закрили свої кордони. Велика Британія запровадила нові карантинні вимоги. Пандемія різко поклала край ері вільних подорожей по всьому світу. Цього року карантин послабили, але минулий тиждень показав, що ворота зачиняються набагато швидше, ніж відчиняються.

Поширення штаму "омікрон", ймовірно, також посилить обмеження на свободу пересування усередині країн. Європа обмежувала багато видів діяльності всередині країн ще до появи цього штаму, щоб боротися з поширенням штаму "дельта". Італія не пускає більшість невакцинованих до ресторанів, Португалія вимагає, щоб навіть ті, хто вакцинований, здали негативний тест, щоб потрапити до бару, а Австрія перебуває в режимі повної ізоляції. Довгоочікуване відновлення величезної індустрії послуг багатого світу, від готельного бізнесу до конференцій, щойно відклалося.

Нерівномірна економіка підживлює другу небезпеку: штам може призвести до зростання і так високої інфляції. Цей ризик найбільший в Америці, де надмірне податкове стимулювання президента Джо Байдена призвело до перегріву економіки, і споживчі ціни у жовтні зросли на 6,2% порівняно з попереднім роком, що є максимумом за три десятиліття. Але інфляція також некомфортно висока і в інших країнах – 5,3% у всьому світі, згідно з даними Bloomberg.

Можна подумати, що "омікрон" знизить інфляцію, пригнічуючи економічну активність. Насправді це може призвести до зворотного результату. Ціни зростають частково тому, що споживачі налягають на товари, перевантажуючи світові ланцюжки постачання - від різдвяних гірлянд до кросівок. Вартість доставлення контейнера із заводів Азії до Америки залишається надзвичайно високою. Для того, щоб загальна інфляція знизилася, споживачі повинні перемикнути свої витрати на такі послуги, як туризм та харчування. "Омікрон" може затримати цей процес. Цей штам може також спровокувати новий локдаун у ключових виробничих вузлах, таких як В'єтнам та Малайзія, що посилить проблеми з постачанням. А обережні працівники можуть відкласти своє повернення до лав робочої сили, що призведе до зростання заробітної плати.

Можливо, це одна з причин, через яку Джером Пауелл, голова Федеральної резервної системи США, 30 листопада заявив, що він виступає за посилення грошово-кредитної політики. Ця позиція правильна, але несе у собі свої небезпеки, пише журнал. Побічний ефект може торкнутися країни з економікою, що розвивається, які зазвичай страждають від відтоку капіталу і падіння обмінних курсів при посиленні ФРС.

Країни з економікою, що розвивається, мають великі резерви та менше залежать від боргів в іноземній валюті, ніж під час невдалої спроби ФРС згорнути стимулювання у 2013 році. Однак, вони також повинні боротися з "омікроном" на своїй території. Бразилія, Мексика та Росія вже підвищили відсоткові ставки, що допомагає протистояти інфляції, але може знизити темпи зростання якраз у той момент, коли насувається чергова хвиля коронавірусу. Туреччина поступила навпаки, знизивши ставки, і в результаті зіткнулася з обвалом валюти. Більше країн з економікою, що розвивається, можуть опинитися перед незавидним вибором.

Остання небезпека – найменш оцінена: уповільнення темпів зростання у Китаї, другий за величиною економіці світу. Нещодавно він був яскравим прикладом економічної стійкості перед пандемією. Але сьогодні він бореться з борговою кризою у своїй величезній індустрії нерухомості, ідеологічними кампаніями проти приватного бізнесу та нестійкою політикою "нульового ковіду", яка тримає країну в ізоляції та підпорядковує її драконівським локдаунам при фіксуванні будь-яких випадків COVID-19. Навіть коли уряд розглядає можливість стимулювання економіки, зростання впало приблизно до 5%. Якщо не брати до уваги короткочасного шоку, викликаного початком пандемії, це найнижчий показник за останні 30 років.

Якщо "омікрон" виявиться заразнішим, ніж "дельта", це ускладнить стратегію Китаю. Оскільки цей штам поширюється легше, Китаю доведеться ще жорсткіше припиняти кожен спалах, щоб викорінити його. Це завдасть збитків економічному зростанню та порушить ланцюжки постачання. “Омікрон” також може зробити вихід Китаю з політики "нульового рівня коронавірусу" ще складнішим, оскільки хвиля, яка неминуче виникне внаслідок поширення вірусу, може бути масштабнішою. Це створить навантаження на економіку та систему охорони здоров'я. Це особливо актуально з огляду на низький рівень імунітету та питання про те, наскільки ефективні вакцини в Китаї.

Тривожні штами та тривожні тижні

Не все так похмуро. Світ не побачить повторення весни 2020 року з різким падінням ВВП. Люди, фірми та уряди пристосувалися до COVID-19, а це означає, що зв'язок між ВВП та обмеженнями на пересування та поведінку становить одну третину від попередньої, вважає Goldman Sachs. Деякі виробники вакцин очікують, що нові дані покажуть, що сьогоднішні препарати, як і раніше, запобігають найважчим випадкам захворювання. І, якщо буде потрібно, фірми та уряди зможуть розпочати випуск нових вакцин та ліків протягом кількох місяців у 2022 році. Попри це, "омікрон" - або в майбутньому штами "пі", "ро" або "сигма" - загрожує знизити темпи зростання і підвищити інфляцію. Світ щойно отримав грубе нагадування про те, що шлях вірусу до перетворення на ендемічне захворювання не буде гладким, резюмує The Economist.

Поділитися
Дивіться спецтему: Вакцинація від COVID-19
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі