Світу загрожує голод, якщо Росія не зніме блокаду з українських портів. Неморські способи доставки можуть забезпечити експорт лише незначної кількості зерна (менше 20%), повідомив міністр інфраструктури України Олександр Кубраков в інтервʼю Financial Times.
Україна разом із західними союзниками шукає способи експортувати близько 20 мільйонів тонн зерна та звільнити місце для цьогорічного врожаю. Криза загрожує десяткам мільйонів людей у країнах Близького Сходу та Африки, які залежать від зернових з України.
Вантажівки стикаються з тривалими затримками на кордоні з Польщею та Румунією, а перевезення зерна залізницею є складним, оскільки потяги в ЄС та Україні курсують по різним коліям. Росія неодноразово бомбила альтернативні маршрути, у тому числі ті, що ведуть до Румунії автомобільним або залізничним транспортом, де зерно потім завантажується на баржі, які пливуть по Дунаю в Чорне море.
ЄС спростив свої процедури, і Україна пропонує додаткові гарантії європейським баржам і вантажівкам після того, як більшість західних страховиків відмовилися через ризик.
Росія захопила значну частину житниць України на півдні та просувається у східному промисловому регіоні Донбасу, арені найзапекліших боїв за три місяці після вторгнення Путіна в Україну.
З кінця лютого Росія захопила території, де розташовані від 400 до 500 тисяч тонн зерна. Деякі українські господарства постраждали від авіаударів та артилерійського вогню.
Президент Росії Владімір Путін звинуватив у продовольчій кризі санкції проти російського експорту і заявив, що Москва зніме блокаду лише в разі скасування обмежень. У п’ятницю в інтерв’ю державному телебаченню він сказав: «Проблеми експорту зерна з України не існує».
Кубраков попередив, що дії Росії ризикують створити голод «в глобальному масштабі», а росіяни поводяться як «пірати», яким байдуже на долю людей.
Раніше повідомлялося, що Росія незаконно вивезла до Сирії близько 100 тисяч тонн вкраденого в Україні зерна на суму понад 40 млн доларів США.
РФ блокує вивезення з українських портів понад 22 млн тонн зерна і тим часом сама розкрадає елеватори на окупованих територіях. Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба закликав країни світу не купувати крадене і таким чином не давати агресору можливості на цьому заробити.
3 червня посол України в Туреччині Василь Боднар заявив, що Туреччина є однією з країн, які купують у РФ зерно, яке Росія вкрала в України.